Zasiłek pogrzebowy to świadczenie, które otrzymują bliscy i krewni zmarłej osoby. Wypłaca go Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Rolnicza Kasa Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 czerwca dojdzie do zmian w przekazywaniu świadczenia.
Czytaj także: ZUS może nie dać ci emerytury. Seniorze, lepiej uważaj
Chodzi o środki, które przysługują krewnym po osobach uprawnionych do emerytur lub rent pracowniczych w zbiegu z emeryturami lub rentami rolniczymi. Tutaj ZUS oraz KRUS dogadują się między sobą, która z instytucji ma wypłacić zasiłek. I właśnie doszło do zmiany podmiotów odpowiedzialnych, co trzeba odnotować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od teraz takie świadczenia "na stylu" będzie wypłacał ZUS, więc osoby podlegające do tej kategorii zasiłków dostaną pieniądze z nowego źródła. KRUS nadal będzie wypłacać zasiłki pogrzebowe po osobach podlegających wyłącznie ubezpieczeniu rolniczemu i członkach ich rodzin. Tutaj nic się nie zmienia.
Co ważne, by dostać zasiłek pogrzebowy z ZUS według nowych zasad trzeba będzie złożyć odpowiedni formularz oznaczony kodem Z-12. Dokument można wcześniej pobrać i wydrukować ze strony internetowej ZUS-u, albo zabrać formularz w urzędzie. Składać można go osobiście, pocztowo lub elektronicznie za pomocą platformy PUE.
Ile wynosi zasiłek pogrzebowy w Polsce?
W roku 2023 zasiłek pogrzebowy w Polsce wynosi 4000 złotych i jest wypłacany bliskim oraz krewnym zmarłej osoby. Przysługuje jednorazowo m.in. małżonkom, rodzicom, dzieciom, rodzeństwu, dziadkom oraz wnukom zmarłej osoby, a także jej opiekunom prawnym.
Wniosek trzeba złożyć w terminie 12 miesięcy od daty zgonu, inaczej świadczenie przepada. Zasiłek może być podzielony pomiędzy kilka osób pokrywających koszty pogrzebu zmarłego. Jego wysokość nie jest waloryzowana i od kilku lat nie zmienia się.