Sekretne kody służb, o których nie wiesz. Są naprawdę przydatne
W czasie lotu samolotem czy podróży metrem z ust obsługi padają czasem specyficzne słowa. Każde z nich ma określone znaczenie. Trudno się jednak domyślić jakie, nie będąc członkiem danych służb czy załogi. Zobaczcie zatem, co oznacza to, co pewnie nie raz słyszeliście. Na liście ułożonej przez indy100.com są też pozycje kodów międzynarodowych, których nie chcielibyście nigdy usłyszeć.
Lotnisko
Czekając na samolot czasem możecie usłyszeć z krótkofalówki jakiegoś ochoniarza "Code Bravo". To oznacza, że w którejś części terminala potrzebne jest wsparcie, bo doszło tam do jakiegoś zdarzenia. "Code Adam" jest już o wiele poważniejszy. Oznacza zaginięcie dziecka. "Alert II" czyli jakiś samolot zgłosił usterkę. "Alert III" to już poważna sprawa. Może oznaczać nawet rozbicie maszyny. Natomiast "Pan Pan" jest wywoływany w przypadku jakiegoś zdarzenia, gdzie życie pasażerów nie jest zagrożone.
Samolot
Podczas lotu stewardesy oraz piloci używają różnych kodów. Jednym z najistotniejszych jest 7700. Wybrany przez pilota na transponderze (i niejednokrotnie powtórzony przez stewardesy) oznacza ogólny problem z maszyną. Obsługa naziemna oraz samoloty wokoło od razu zauważają to na swoich wskaźnikach. 7600 to utrata łączności. 7500 oznacza porwanie samolotu lub jakiegoś niebezpiecznego pasażera.
Policja
Podczas kontroli drogowej czy przy sprawdzaniu dokumentów policjanci podają dane przez radio. W odpowiedzi otrzymują informację – najczęściej w postaci kodu. Odpowiedź "Biały" oznacza, że dana osoba nie jest poszukiwana. Przy kodzie "Czerwony" sytuacja komplikuje się. Tak określa się osobę zaginioną lub poszukiwaną. Może to też dotyczyć kogoś, kto unika aresztowania. Kod "Zielony" oznacza zakaz wstępu na imprezę masową. Jeśli został użyty w stosunku do cudzoziemca, oznacza to, że taki delikwent nie powinien znajdować się na terenie strefy Schengen. "Żółty" to kod typowy dla kontroli drogowych. Tak nazywane są osoby z zatrzymanym prawem jazdy. "Niebieski" oznacza notowanego lub osobę bądź przedmiot podlegający niejawnej lub szczególnej kontroli.
Londyńskie metro
Tutaj częściej niż wszędzie usłyszycie specjalne kody. "Code 1" to konieczność sprzątnięcia krwi. "Code 2" oznacza fekalia. "Code 3" wywoływany jest przy niezbędnym sprzątaniu wymiocin. "Code 4" to usunięcie jakiejś plamy. "Code 5" wzywany jest do posprzątania rozbitego szkła. "Code 6" to po prostu jakieś śmieci. "Code 7" nie ma konkretnego dopasowania. Wywołuje się go, jeśli zgłoszenie wyczerpało wszystkie pozostałe kody.
Szpital
Czasem może zdarzyć się, że wylądujecie w jakimś szpitalu za granicą. Wtedy przydadzą się te kody. "Code Orange" oznacza rozlanie groźnej substancji. "Code Blue" sygnalizuje przerwanie akcji serca lub brak oddechu u pacjenta. "Code Red" to po prostu pożar. "Code Grey" wywołuje się w przypadku pojawienia się niebezpiecznej osoby. "Code Silver" oznacza kogoś z bronią.
Statek
Na morzu też używa się kodów, które szybko pozwalają określić zagrożenie. "Operation Bright Star" sygnalizuje, że na pokładzie potrzebna jest pomoc medyczna. "Operation Rising Star" to śmierć. "Code Red" oznacza rozprzestrzenienie się jakiegoś wirusa i nakazuje pasażerom pozostać w kajutach. "Oscar, Oscar, Oscar" to nie wołanie po nagrodę filmową, ale informacja, że ktoś jest za burtą. "Delta" to uszkodzenie statku. "Priority 1" oznacza pożar, a "Priority 2" – przeciek.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.