Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Zmiany klimatyczne są faktem. 8 zdjęć na dowód

69
1/8

Tuvalu

Tuvalu
(imgur.com)

Mieszkańcy państwa położonego na Wyspach Lagunowych na Oceanie Spokojnym zmagają się ze stałymi podtopieniami i powodziami. 10 tysięcy ludzi obawia się o swoją przyszłość, bo poziom oceanu wciąż się podnosi. Obywatele Tuvalu na pewno nie mają wątpliwości, czy klimat się zmienia, bo doświadczają tego na co dzień. Pewnego dnia będą zmuszeni do opuszczenia ojczyzny.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy globalne ocieplenie jest faktem, po obejrzeniu ośmiu zdjęć w tej galerii, już ich mieć nie będzie.

2/8

Antarktyda

Antarktyda
(NASA, John Sonntag)

Zdjęcie pochodzi z listopada 2016 roku. Widać na nim gigantyczne pęknięcie Lodowca Szelfowego Larsena C na Antarktydzie. Długie na 112 km i szerokie na 91 metrów. Bezpośrednim skutkiem pęknięcia było powstanie wyspy lodowej o powierzchni większej od Bali. Stało się to nieco ponad pół roku po zrobieniu zdjęcia, które widzicie. Około 10 lipca 2017 roku Lodowiec Szelfowy Larsena C zmniejszył się o 12 procent.

3/8

Grenlandia

Grenlandia
(ESA, Sentinel-2/Copernicus Sentinel)

Lodowce szczególnie szybko topnieją na Grenlandii. Ale specjaliści dostrzegli na tej wyspie jeszcze jedną ciekawą zależność. Wraz z topnieniem lodu, zmniejsza się nacisk na skalne podłoże wyspy, a co za tym idzie - coraz wyżej wystaje ona nad powierzchnię wody. Według szacunków ten wzrost wynosi ok. 3 cm rocznie. Jednak po całkowitej utracie pokrywy lodowej najwyższy punkt Grenlandii może znaleźć się niżej niż obecnie, mimo że cała wyspa "urośnie".

4/8

Huragan Harvey

Huragan Harvey
(twitter.com, @Space_Station)

Patrzycie na zdjęcie zrobione z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 25 sierpnia 2017 roku. Pokazuje z tej perspektywy katastrofalne następstwa huraganu Harvey, który spustoszył centralną część Teksasu. Według Kevina Trenbertha, naukowca z Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych (U.S. National Center for Atmospheric Research), "wkład ludzki" może wynosić nawet do 30 procent całkowitych opadów deszczu, który pada przy huraganie. Coraz więcej specjalistów jest zdania, że działalność człowieka ma wpływ na kataklizmy o tak ogromnej skali.

5/8

Ganges

Ganges
(NASA)

Dwa zdjęcia NASA pokazują katastrofalne skutki powodzi w 2015 roku, kiedy wylała rzeka Ganges w Indiach. Ucierpiało wtedy 6 mln ludzi, a co najmniej 300 osób straciło życie. Specjaliści oceniają, że w znacznym stopniu do tak ogromnych powodzi przyczynia się działalność człowieka - urbanizacja czy rozwój przemysłu.

6/8

Morze Arktyczne

Morze Arktyczne
(NASA)

Zdjęcie prezentuje różnice w wielkości pokrywy lodowej w latach 1953-2006. Teraz ubywa jej jeszcze szybciej. Ostatnie zimy wykazały rekordowy spadek ilości lodu na Morzu Arktycznym.

7/8

Energia słoneczna

Energia słoneczna
(NASA)

Od 2000 roku NASA wykorzystuje swoje satelity do pomiaru promieniowania słonecznego pochłanianego w Arktyce. Od czasu rozpoczęcia obserwacji wskaźnik ten wzrósł o 5 procent. Dzięki większej ilości energii słonecznej lody szybciej topnieją wiosną, a pokłady tego starszego i grubszego znikają bezpowrotnie.

8/8

Alaska

Alaska
(NASA, U.S. Geological Survey)

Lód znika również na Alasce. Na zdjęciach widać różnice w wyglądzie Lodowca Północno-Zachodniego.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić