Dobre informacje dla kilku grup zawodowych w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwia wypłatę dodatku do wynagrodzenia w wysokości 1000 zł brutto.
Nowe regulacje będą obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. Środki dostaną natomiast pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej, a także opieki nad dziećmi do lat trzech.
Rozwiązanie obejmie ok. 190 tys. osób - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
1000 zł więcej do pensji, aby "godnie żyć"
Do tematu wdrożenia nowego dodatku odnosiła się już minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Tłumaczyła, że "pieniądze te pozwolą godnie żyć i poczuć, że trudna praca pracownic i pracowników socjalnych jest w Polsce szanowana i doceniana"
Rozwiązania dotyczą także rodzinnej pieczy zastępczej, rodzinnych domów dziecka oraz zawodowych rodzin zastępczych. W trakcie prac parlamentarnych szefowa resortu rodziny podkreślała, że piecza zastępcza powinna w możliwie największym stopniu przypominać pełen troski i opieki dom rodzinny. System wymaga w jej ocenie głębokiej, systemowej reformy, a wprowadzenie wspomnianych dodatków to pierwszy krok w tym kierunku - podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Takie rozwiązanie już od dłuższego czasu było zapowiadane przez nowy rząd.
To jest ustawa, na podstawie której przygotowaliśmy program. Przepraszam, może brzmi to trochę skomplikowanie, ale sprawa dotyczy takiej elementarnej sprawiedliwości. I bardzo mi leżała na sercu też osobiście. Na swojej drodze w ostatnich dwóch latach spotykałem głównie pracownice, ale też pracowników socjalnych, opieki społecznej w polskich samorządach. W sumie mówię tutaj o ok. 190 tys., no prawie 200 tys. osób - mówił jakiś czas temu premier Donald Tusk.