Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Domański
Mateusz Domański | 
aktualizacja 

Polska kapliczka na ustach Anglików. "Obiekt drwin"

136

O wsi Studzionka (nieopodal Pszczyny) głośno zrobiło się nawet na Wyspach Brytyjskich. A wszystko z uwagi na nieudaną renowację ponad 200-letniej kapliczki. "Figury Jezusa i Matki Boskiej wyglądają jak postacie z serialu Simpsonowie" - ocenili dziennikarze "The Sun".

Polska kapliczka na ustach Anglików. "Obiekt drwin"
O miejscowości Studzionka jest głośno nawet na Wyspach. (Google Maps, The Sun)

Brytyjczycy spostrzegają, że kapliczka "stała się obiektem drwin po nieudanej renowacji, w wyniku której twarze Matki Bożej i Jezusa Chrystusa stały się żółte i przypominają postaci z kreskówek".

Maryi nadano żółtą skórę i wielkie, białe oczy, za sprawą czego wygląda jak źle narysowana postać z Simpsonów. Jezus również został pomalowany na ten sam alarmujący odcień żółci i ma szare przepaski na biodrach - czytamy w materiale angielskiej prasy.

"The Sun" pisze również, że "anonimowy autor renowacji dodatkowo zamazał oryginalną niemiecką inskrypcję na kapliczce. Zastąpił ją napisem 'VII 2024, JC 2', nabazgranym czymś, co wygląda na czarny marker".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emocje wokół szczepionek. W Sejmie o obowiązkowym szczepieniu dzieci

Brytyjczycy zauważają, że renowacja spotkała się z ostrą krytyką ze strony internautów, którzy przeprowadzone prace określają mianem "barbarzyństwa".

"Droga do piekła jest wybrukowana dobrymi chęciami", "Do tego te przesadnie jaskrawe lub pastelowe kolory… Lepiej tego nie dotykać, niż całkowicie zepsuć" - piszą inni internauci.

Kto przeprowadził renowację? Tego nie wiadomo

Kapliczka znajduje się we wsi Studzionka i została stworzona w 1820 roku. Jest wpisana do rejestru zabytków. Zgodnie z przepisami, wszelkie modyfikacje wymagają zgody regionalnego konserwatora zabytków.

W tym przypadku zgoda nie została wydana, dlatego wszczęto dochodzenie w celu ustalenia, kto stoi za nieudaną renowacją.

Przeprowadzimy kontrolę i ustalimy, jak dalekiemu zniszczeniu uległ ten zabytek - powiedział w rozmowie z TVP Mirosław Rymer, rzecznik Śląskiego Konserwatora Zabytków.

Nowy napis sugeruje, że "renowacja" miała miejsce w zeszłym roku, ale dopiero teraz zrobiło się o tym głośno, bowiem do sieci trafiły zdjęcia ukazujące "odmienioną" kapliczkę.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Działo się nad Wrocławiem. Samolot krążył sześć godzin
Niespodziewany gość w hotelu kadry. Wiadomo, z kim się spotkał
Wrócił z kosmosu po 9 miesiącach. Córka ujawnia, jak radzi sobie na Ziemi
Małżeństwo zginęło na "przejeździe śmierci", który wkrótce zniknie
Na widok policjantów zaczęli uciekać do lasu. Oto kogo 24-latek ukrył w suzuki
Paskudny incydent w Mysłowicach. Wielu mieszkańców to odczuło
Sarna nagrana w lesie. Leśnicy tłumaczą, co robi zwierzę
Zakłócenia na Heathrow. Ekspert wskazuje, ile mogą potrwać
Autobus przywiózł dzieci. Skandaliczne zachowanie kierowcy
Brytyjskie myśliwce będą patrolować ukraińskie niebo? Jest warunek
Czerwona woda w potoku w Tarnowie. Są wstępne wyniki badań substancji
Koszmar na Antarktydzie. Naukowiec wrócił z bazy. Wszystko ujawnił
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić