Do szkół wchodzi przedmiot historia i teraźniejszość. W liceach, technikach i szkołach branżowych pierwszego stopnia zastąpi on wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym.
Szczegóły zostały zawarte w rozporządzeniu podpisanym przez ministra edukacji Przemysława Czarnka. Okazuje się, że w pierwszej klasie uczniowie LO będą mieli dwie godziny tego przedmiotu, a w drugiej - jedną. W technikum natomiast przez pierwsze trzy lata młodzież będzie mieć po jednej godzinie nowego przedmiotu.
Przedmiot będzie wprowadzany sukcesywnie, tj. w roku szkolnym 2022/2023 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. W kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy. Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą (będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie) - donosi Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Czytaj także: Ukrainka zobaczyła, co się dzieje w Polsce. Nagrała film
HiT w miejsce WOS-u. Kto będzie uczyć?
Nowego przedmiotu uczyć mają nauczyciele, którzy obecnie prowadzą zajęcia z historii i WOS-u.
Planowane są specjalne kursy doszkalające online dla nauczycieli. Prezentowana będzie na nich podstawa programowa, metodyka nauczania czy różne materiały do HiT-u. Na razie nie wiadomo, co z podręcznikami.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.