Wyprawy w góry wymagają dobrej kondycji fizycznej, szczególnie na trudniejszych szlakach. Jednak odpowiednie przygotowanie i wsparcie mogą umożliwić pokonanie tych wyzwań nawet najmłodszym. Udowodnił to mały turysta Tymek, który zdobył szczyt Kościelca w Tatrach Wysokich, wznoszący się na wysokość 2155 metrów n.p.m.
Na nagraniu, które opublikowano w mediach społecznościowych, widzimy, jak mały chłopiec wspina się na szczyt góry. Jest wyposażony w niebieski kask, rękawiczki, a także odpowiednio ubrany. Jego ojciec asekurował go, mocno trzymając linę za chłopcem, dbając tym samym o jego bezpieczeństwo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mały chłopiec zdobył Kościelec
Pod filmem pojawiła się masa komentarzy, głównie od osób podziwiających wyczyn małego chłopca. "Mijaliśmy wczoraj Tymka, niesamowita kondycja i zapał, super"; "Mały, jesteś wielki"; "Super tata. Dobrze przygotowany chłopczyk, nad którym ojciec czuwa przy każdym jego ruchu. Aktywnie spędzony czas, miłość do gór zaszczepiona" - czytamy w komentarzach.
Wyjątkowy rodzic pokazujący, że można uczyć i rozwijać pasję od najwcześniejszych lat, a do tego naprawdę odpowiedzialny, bo dziecko jest świetnie zabezpieczone - napisał jeden internauta pod postem.
Niektórzy zwrócili uwagę, że góra ta nie jest odpowiednia dla małych dzieci, choć chłopiec był odpowiednio ubezpieczony i asekurowany. "Jest tyle bezpieczniejszych szlaków w Tatrach. Akurat tam nie zabrałabym swojego dziecka w takim wieku. Co by było, gdyby ojciec się poślizgnął?" - zapytał pewien internauta.
Jak zdobyć Kościelec?
Kościelec jest trudną górą. Jego podejście, choć krótsze niż na przykład na Rysy, jest dość strome i eksponowane. Osoby z lękiem przestrzeni lub wysokości mogą poczuć się tu bardzo niepewnie. Trudności techniczne szlaku mogą skutecznie odebrać przyjemność z czasu spędzonego w górach. Ewentualny upadek może być bardzo groźny, ponieważ teren jest mocno nachylony i skalisty.
Kościelec to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów polskich Tatr. Położony jest w Dolinie Gąsienicowej, góruje nad Czarnym Stawem od strony wschodniej i nad Długim Stawem od strony zachodniej. Nazwa szczytu wywodzi się prawdopodobnie od jego kształtu, przypominającego wieżę kościoła.