Wiosna, a wraz z nią wybudzają się leśne zwierzęta. O śladach świstaków na tatrzańskich szlakach informują leśnicy.
Pracownicy TPN pokazali w sieci przypominające przerębel głębokie dziury w śniegu. I choć niewprawionemu oku na pierwszy rzut trudno byłoby ustalić co kryją tajemnicze zagłębienia, leśnicy pospieszyli z obszernym wyjaśnieniem.
Czy wiecie, że świstacze rodziny spędzały zimę w wyścielonej wysuszoną trawą komorze zlokalizowanej na dnie głęboko wykopanej nory zimowej? W lecie korzystają z płytkich nor letnich i tzw. nor przejściowych (krótkich i ślepych korytarzy), w których chowają się w razie nagłego niebezpieczeństwa - piszą leśnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
I dodają, że w czasie snu zimowego świstaki budzą się regularnie co trzy tygodnie, a właśnie teraz rozpoczyna się ich okres reprodukcyjny.
Czytaj także: Nie pomagają tłumaczenia. Nocne nagranie z lasu
Na wiosnę, po zakończeniu hibernacji (zwykle w drugiej połowie kwietnia), masa świstaków może być nawet o 2/3 niższa w porównaniu z jesienią! Osłabione po zimie zwierzęta muszą odbudować swoją tkankę tłuszczową - informują leśni eksperci.
Leśnicy przestrzegają też, że wiosna to czas wybudzeń nie tylko świstaków. Na szlakach coraz częściej spotkać można niedźwiedzie. "Ich tropy można zaobserwować na wielu szlakach, w sieci pojawia się także wiele Waszych doniesień o zaobserwowanych niedźwiedziach" - piszą.
W Tatrach rozpoczyna się także okres lęgowy wielu gatunków ptaków, w tym cietrzewi, czeczotek czy podróżniczków.
Czytaj także: Zdjęcie z polskiego lasu. Zaczęło się