Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Małpia ospa w Europie. Potwierdzono przypadek choroby

47

U pacjenta z Wielkiej Brytanii zdiagnozowano niezwykle rzadką infekcję wirusową. Mężczyzna wrócił niedawno z Nigerii, gdzie najprawdopodobniej doszło do zakażenia. Teraz potwierdzono u niego przypadek małpiej ospy. Śmiertelność choroby w krajach afrykańskich waha się od 1 do nawet 10 proc.

Małpia ospa w Europie. Potwierdzono przypadek choroby
Makak krabożerny. To u tego ssaka po raz pierwszy - w latach 50. - stwierdzono małpią ospę. Wtedy jeszcze nie wiedziano, że wirus może się przenosić na ludzi (Wikimedia Commons)

O infekcji poinformowała Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA). Chory ma znajdować się pod opieką specjalisty ds. chorób zakaźnych w szpitalu w Londynie. Urzędnicy chcą dotrzeć do osób, które mogły mieć kontakt z zarażonym.

Pacjent z małpią ospą w Wielkiej Brytanii. Bardzo rzadki przypadek

UKHSA podaje, że wirus niezwykle rzadko rozprzestrzenia się między ludźmi. Ryzyko infekcji jest jednak większe w przypadku nawiązywania bliskich kontaktów. Urzędnicy brytyjskiej Narodowej Agencji Zdrowia (NHS) poinformowali, że skontaktują się z pasażerami samolotu, którzy wracali razem z pacjentem z Nigerii.

Należy podkreślić, że małpia ospa nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a ogólne ryzyko dla społeczeństwa jest bardzo niskie. (…) UKHSA i NHS mają solidne procedury dotyczące radzenia sobie z przypadkami importowanych chorób zakaźnych i będą one ściśle przestrzegane – zaznacza dr Colin Brown, dyrektor ds. infekcji w UKHSA.

Małpia ospa w Nigerii. W 2017 roku odnotowano epidemię choroby

Początkowe objawy małpiej ospy obejmują gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, ból pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i zmęczenie. U chorych może wystąpić także wysypka, która najczęściej rozpoczyna się na twarzy i przechodzi na pozostałe części ciała.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że małpia ospa jest przykładem choroby odzwierzęcej. Oznacza to, że patogen przeniósł się na ludzi ze zwierząt. Śmiertelność choroby waha się w Afryce od 1 do nawet 10 proc.

Od 1970 roku potwierdzono przypadki małpiej ospy u mieszkańców 11 krajów afrykańskich: Beninu, Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republiki Konga, Gabonu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Liberii, Nigerii, Republiki Konga, Sierra Leone i Południowego Sudanu.

W 2017 roku w Nigerii odnotowano największą epidemię choroby w historii. Poprzednie przypadki odkryto w kraju blisko 40 lat wcześniej. Naukowcy zwracają uwagę, że skutki choroby nie zostały jak dotąd dokładnie przeanalizowane.

Obejrzyj także: Choroba bostońska. Nie myl z ospą wietrzną

Autor: JKM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić