Tatrzański Park Narodowy niedawno udostępnił nagranie, na którym widzimy niedźwiedzia spacerującego po polanie i jedzącego trawę. Nawet deszczowa pogoda mu nie przeszkadza w delektowaniu się obiadem.
Niedźwiedzie są wszystkożerne. Ich dieta zmienia się w zależności od pory roku. Wiosną i latem spożywają głównie rośliny czy owoce, natomiast jesienią i zimą ich menu wzbogaca się o pokarm zwierzęcy, w tym ryby i małe ssaki.
W Tatrach po opuszczeniu gawry poszukują padłych w zimie jeleni i zasypanych lawinami kozic. Potrafią także odebrać zdobycz wilkom - informuje Tatrzański Park Narodowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co jedzą niedźwiedzie w Tatrach?
Niedźwiedzie mają bardzo zróżnicowaną dietę. Żywią się ssakami, gryzoniami, ptakami, ptasimi jajami, a także nasionami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami i miodem. W przypadku braku innego pożywienia nie gardzą również trawą. Potrafią polować na zarówno drobne, jak i duże zwierzęta, od mrówek po dziki i jelenie.
Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, po zejściu śniegu i pojawieniu się młodych traw i ziół, niedźwiedzie przestawiają się na pokarm roślinny. Latem i jesienią ich dieta wzbogaca się o owoce malin, borówek i jarzębiny, które są ważne dla zgromadzenia niezbędnych zapasów tłuszczu na zimę. Dzięki tej różnorodnej diecie niedźwiedzie są dobrze przystosowane do przetrwania w zmiennych warunkach środowiskowych.
Niedźwiedzie w Tatrach - o tym trzeba pamiętać
W górach należących do Łuku Karpat znajduje się pięć ostoi niedźwiedzia, w których populacja tych zwierząt przekracza 100 osobników. Niedźwiedź jest największym ssakiem drapieżnym w Europie, a jego waga może wynosić od 100 do 400 kg, choć zdarzają się osobniki jeszcze większe.
Gęsta sieć szlaków turystycznych i stała obecność człowieka w górach to powody, dla których niedźwiedzie stają się coraz bardziej oswojone. Pojawiają się na szlakach, w okolicach schronisk, we wsiach, a nawet w podgórskich miastach. Pozostawione przez ludzi śmieci i odpadki stanowią dla nich łatwy pokarm, co ośmiela je do częstszych wizyt w ludzkich osiedlach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.