Tatrzański Park Narodowy regularnie próbuje oszacować liczebność wilków w polskich górach. Przedstawiciele parku przyznają jednak, że jest to dość skomplikowane wyzwanie. Im mniej jest śniegu, tym trudniej jest je tropić. Jednej z fotopułapek w górach udało się jednak złapać watahę.
Czytaj także: Dramat w Tatrach. 57-latek miał zawał na szlaku
Dwie watahy wilków w Tatrach
Wiosenne wyliczenia wskazywały, że w Tatrach mieszkały dwie watahy wilków. Jedna liczyła 9 osobników, druga 4. Latem watahy rozpadły się. Teraz część wilków przebywa na Słowacji, przy granicy z Łysą Polaną, a bez śniegu trudniej jest je tropić.
Jak informują przedstawiciele TPN, turyści nie muszą się ich szczególnie obawiać, ponieważ są to płochliwe i czujne zwierzęta i starają się unikać kontaktu z człowiekiem. Na nagraniu z fotopułapki, którym Tatrzański park narodowy podzielił się na Facebooku widać wilki, które po usłyszeniu zbliżających się turystów, nagle zawracają i uciekają.
Stosowanie się do zakazu przebywania na terenie TPN po zmroku także w dużym stopniu zmniejsza ryzyko spotkania - dodają władze parku.
Wilki to coraz rzadsze zjawisko
W polskiej części Tatr wilki to niestety coraz rzadsze zjawisko. Można je spotkać głównie w okolicach Doliny Chochołowskiej i Doliny Suchej Wody. Donoszono też o przeciągłym wyciu tych zwierząt w lasach gubałowskich, czasami można je obserwować również w innych rejonach Tatr.
Coraz mniej wilków jest również na Słowacji. W ostatnich latach liczba wilków na terenie TANAP-u - słowackiego odpowiednika TPN — nie osiąga nawet połowy optymalnego stanu. Coraz częściej pojawiają się tylko małe watahy, które w większości nie mają młodych.
W górach wilk podlega ochronie
Liczba wilków miałaby wynosić zaledwie około 30 osobników. Stale w Tatrach żyje około pięciu wilczych watah, których terytorium sięga polskiej granicy. Normalnie watahę powinno tworzyć 5-7 osobników, w tym młode do pierwszego roku życia.
Wilk podlega ochronie na terenie parku narodowego, jednak co roku od 1 listopada do 15 stycznia na Słowacji trwa odstrzał tych drapieżników. W poprzednich latach legalnie upolowano 31 wilków, czyli tyle, ile obecnie liczy cała tatrzańska populacja.
Myśliwi nie mogą polować na obszarach Natura 2000 oraz w 20-kilometrowej strefie ochronnej przy granicy z Polską. Przedstawiciele TANAP-u starają się, by wprowadzono całkowity zakaz odstrzału wilków na terenie parku narodowego tak jak w Polsce.