Istnieje pięć warunków dobrej spowiedzi. Chodzi o rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, wyznanie grzechów, a także zadośćuczynienie Bogu i bliźnim.
Kapłan nie zawsze udziela jednak rozgrzeszenia. Nie mogą na nie liczyć ci, którzy żyją w konkubinacie lub w powtórnym związku bez unieważnienia małżeństwa.
Rozgrzeszenia nie dostaną również osoby, które wystąpiły z kościoła, a więc dokonały apostazji. Ponadto na przebaczenie nie mogą liczyć kobiety dokonujące aborcji. Grzech zabicia dziecka może odpuścić natomiast tylko biskup, arcybiskup lub papież.
Wyłącznie Stolica Apostolska może udzielić rozgrzeszenia tym, którzy dopuścili się świętokradztwa. Biskup jest natomiast uprawniony do oczyszczenia z grzechu usiłowania odprawienia mszy św. lub udzielenia rozgrzeszenia przez osobę, która nie ma święceń kapłańskich.
Nie otrzymasz rozgrzeszenia
Chrystus mówił w Ewangelii, że grzechy przeciw Duchowi Świętemu nie będą odpuszczone. Ich listę stworzył papież Pius X. Chodzi o:
- dobrowolnie i umyślnie trwanie w niepokucie;
- zazdroszczenie innym Bożych łask;
- przeciwstawianie się prawdzie chrześcijańskiej;
- posiadanie zamkniętego serca na napomnienia przywracające na drogę zbawienia;
- zuchwałe grzeszenie przeciw bożemu miłosierdziu;
- rozpaczanie względem łaski Bożej.
Niewybaczalny grzech stanowi też próba zawarcia małżeństwa przez księdza lub osobę zakonną. Pobicie lub zabicie papieża przebaczyć może natomiast tylko Stolica Apostolska.