To przełomowe odkrycie, które świadczy o obecności ludzi w Tatrach już 15 tys. lat temu. W 2019 roku dobiegł końca pierwszy etap badań w tatrzańskiej jaskini na zboczach Kobylego Wierchu w Tatrach Bielskich na Słowacji.
To odkrycie z okresu paleolitu, z czasów starszej epoki kamienia. Tutaj miało miejsce obozowisko albo miejsce obrzędowe. Zasiedlali je ludzie należący do kultury magdaleńskiej, dobrze znanej z terenów Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Niemiec, Czech, Moraw czy Belgii, a także terenów południowej Polski.
Do tej epoki należeli ludzie, którzy tworzyli sztukę, np. bardzo piękne sanktuaria jaskiniowe. Najbardziej znana z tych czasów jest na przykład grota z Lascaux - wyjaśniał prof. Paweł Valde-Nowak.
Znalezisko w Tatrach. Są nowe informacje
Po kilku latach poznaliśmy więcej szczegółów odnośnie odkryć. Wspomniany Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ujawnił, że naleziono kilkaset ostrzy broni miotanej, kościane igły, fragment kamiennej lampki i wiele kości upolowanych zwierząt. Zalegały one w resztkach dużego ogniska.
Naukowiec poinformował, że na podstawie analiz izotopowych ustalono, że ludzie ci dotarli do Hucivej Diery w XIII tysiącleciu p.n.e.
Była to grupa myśliwych wyspecjalizowanych w polowaniach na koziorożce alpejskie, gatunek dziś w Tatrach niereprezentowany. Znaleziono kilkaset ostrzy broni miotanej, kościane igły, fragment kamiennej lampki i wiele kości upolowanych zwierząt. Zalegały one w resztkach dużego ogniska - dodał.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.