Okres świąteczny to czas, kiedy kupujemy nie tylko prezenty, ale także liczne ozdoby, które mają wprowadzić nas w świąteczny nastrój. Niestety, wiele ze zużytych przedmiotów, takich jak lampki, pozytywki czy świecące renifery, staje się elektroodpadami. Elektroodpady to cenne źródło surowców, które mogą być ponownie wykorzystane. Niestety stanie się to tylko wtedy, jeśli trafią do recyklingu. Ważne jest, aby nie wyrzucać ich do zwykłych koszy, ponieważ mogą zawierać niebezpieczne substancje.
Jak podkreśla Polska Agencja Prasowa, elektroodpady to każdy niepotrzebny, zużyty lub zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W okresie świątecznym ich ilość wzrasta, ponieważ wiele osób decyduje się na zakup sprzętu elektronicznego jako prezentu. Dodatkowo świecące i grające ozdoby świąteczne często szybko się psują, stając się elektroodpadami.
Według raportu UNITAR światowa produkcja elektroodpadów rośnie pięć razy szybciej niż ich recykling. Elektroodpady mogą zawierać cenne surowce, takie jak miedź czy złoto, które po przetworzeniu mogą być ponownie wykorzystane. Jednocześnie mogą zawierać substancje szkodliwe, które wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Stąd tak ważne, żeby wiedzieć, gdzie powinny trafić elektroodpady.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak prawidłowo segregować elektroodpady?
Aby bezpiecznie zutylizować elektroodpady, możemy je oddać w sklepie przy zakupie nowego sprzętu — jest to możliwe, kiedy kupujemy sprzęt tego samego rodzaju. Możemy też zgłosić sprzedawcy chęć oddania przy dostawie nowego produktu.
Inną możliwością jest skorzystanie Skorzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W wielu placówkach handlowych znajdziemy również pojemniki na elektroodpady. Jak informuje PAP, możemy również ddać małe urządzenia w sklepach z elektroniką o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m2.
Świąteczne porządki to doskonała okazja, by przejrzeć szafki i szuflady w poszukiwaniu niepotrzebnego sprzętu elektronicznego. Właściwa segregacja elektroodpadów to prosty krok, który może przynieść duże korzyści środowisku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.