Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Tatrzański bóbr już szykuje się do zimy. To nie jest przypadek, to znak

10

Bóbr, który zadomowił się w okolicy Morskiego Oka, powoli szykuje się do zimy i powiększa swoje żeremie. Zdaniem miejscowego leśniczego z Tatrzańskiego Parku Narodowego, zwierzę nie jest już samotne. – Bóbr w Morskim Oku nadal jest i wydaje się, że jest ich więcej – relacjonuje leśniczy.

Tatrzański bóbr już szykuje się do zimy. To nie jest przypadek, to znak
Tatrzański bóbr szykuje się do zimy. To nie przypadek (Pixabay)

Jeszcze kilka lat temu wysokie partie Tatr były obcym środowiskiem dla bobrów. Zmieniło się to w 2021 r., gdy nieopodal słynnego tatrzańskiego jeziora pojawił się on – bóbr-pionier, który natychmiast wywołał przyrodniczą sensację i znalazł się w centrum zainteresowania przyrodników oraz turystów.

Na początku przyrodnicy obawiali się, że zwierzę nie zdoła przetrwać surowej tatrzańskiej zimy. Jak się okazało, gryzoń nie tylko przezimował, ale i zadomowił się na terenie wokół Morskiego Oka.

Niestety w maju tego roku doszło do wypadku – bóbr zginął, spadając ze Szpiglasowej Przełęczy. Kilka miesięcy później miejscowy leśniczy zaobserwował aktywność kolejnego bobra nad Morskim Okiem. Teraz okazuje się, że zwierzę prawdopodobnie ma towarzystwo.

Bóbr w Morskim Oku nadal jest i wydaje się, że jest ich więcej. Pod Mnichem przed Dwoistą Siklawą, idąc szlakiem wzdłuż brzegu, znajduje się bobrowe żeremie – poinformował w sobotę leśniczy TPN Grzegorz Bryniarski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Polska Wschodnia. W Białymstoku zachwyt: "Nie możemy się cofać"

Zwierzęta powoli szykują się do zimy. Jak wyjaśnił przyrodnik, wokoło tatrzańskiego jeziora pojawiły się ścięte przez bobry liściaste drzewa i gałęzie, które ssaki przetransportowały wodą na swoje żeremie, żeby powiększyć swój dom przed zimą.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Bóbr w Tatrach szykuje się do zimy

Bobry prowadzą nocny tryb życia, w związku z czym są zwierzętami trudnymi do obserwacji. Odkąd w 2021 r. pierwszy bóbr pojawił się w słynnym tatrzańskim jeziorze, pracownicy tamtejszego schroniska wypatrzyli go tylko raz. Doskonale widoczne są natomiast charakterystyczne ślady funkcjonowania bobrów.

Bobry najprawdopodobniej przywędrowały do Morskiego Oka wzdłuż Rybiego Potoku. Najpierw, bo już w 2015 roku, po raz pierwszy zaobserwowano żeremie bobrów w okolicach Łysej Polany, gdzie zaczyna się szlak do Morskiego Oka. Następnie ślady ich obecności obserwowano między innymi w Dolinie Roztoki.

Autor: APOL
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić