W Poznaniu obserwuje się wyraźny spadek liczby uczniów uczestniczących w lekcjach religii. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", obecnie zaledwie 23 proc. licealistów bierze udział w katechezie.
Najwięcej uczniów uczęszcza na te zajęcia w V LO, szczególnie w drugich klasach. W niektórych szkołach, takich jak LO XVIII, LO XXVIII i LO XXXII, lekcje religii w ostatnich klasach w ogóle się nie odbywają z powodu braku zainteresowania.
Czytaj także: Bił pięściami 14-latkę. Policja zatrzymała napastnika
Podobna tendencja widoczna jest w szkołach podstawowych, gdzie tylko 67 proc. uczniów uczestniczy w lekcjach religii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podkreśla gazeta, jeszcze pięć lat temu było to 86 proc. dzieci. Rodzice coraz częściej rezygnują z zapisywania swoich pociech na katechezę już od pierwszej klasy. W ubiegłym roku miasto Poznań przeznaczyło na lekcje religii prawie 15 mln zł, co pozwoliło na opłacenie 226 etatów nauczycieli.
Dzieciaków na lekcjach religii jest z roku na rok coraz mniej, obserwujemy to od dawna - mówi "GW" Hanna Janowicz, kierowniczka Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Poznania.
Od nowego roku szkolnego planowane są zmiany w harmonogramie zajęć. Uczniowie będą mieli tylko jedną lekcję religii lub etyki tygodniowo, zamiast dwóch, jak to miało miejsce dotychczas.
Alarm dla Kościoła. Podobna sytuacja w Elblągu
Nie tylko w Poznaniu mamy do czynienia z masowym "odpływem" uczniów z lekcji religii. W Szkole Podstawowej nr 23 w Elblągu doszło do sytuacji, w której żadna osoba z klasy ósmej nie zdecydowała się kontynuować udziału w katechezie w roku szkolnym 2024/2025.
Uczniowie tłumaczą swoją rezygnację z uczestnictwa w religii m.in. monotonią zajęć i brakiem tematów, które byłyby dla nich interesujące.
Czytaj także: Prawo jazdy dla 17-latków. Polacy zabrali głos
W odpowiedzi na malejącą frekwencję na lekcjach religii niektóre szkoły wprowadziły zmiany organizacyjne.
Lekcje religii często odbywają się na początku lub końcu dnia, co umożliwia uczniom, którzy nie biorą w nich udziału, późniejsze przyjście do szkoły lub wcześniejsze wyjście. Ci, którzy mają "okienko" w środku zajęć, najczęściej spędzają ten czas w bibliotece lub świetlicy.