Problem nagłośniło m.in. francuskie stowarzyszenie konsumenckie UFC-Que Choisir. Zgodnie z ustaleniami pracowników organizacji od czasu wprowadzenia ograniczeń we Francji wzrosły ceny niektórych warzyw i owoców. Podają, że banany stały się o 12 proc. droższe, a jabłka – 9 proc. Za podstawowe warzywa, jak sałata i pomidory, Francuzi zapłacą o 10 proc. więcej.
Przeczytaj także: Nadciągają podwyżki cen prądu. "Wzrost o ponad 13 proc."
Podobne spostrzeżenia mają mieszkańcy Niemiec. Jak podaje "AFP" od 2019 roku ceny świeżych produktów spożywczych wzrosły aż o 10 proc., z czego warzyw – aż o 30 proc.
Z czego wynikają podwyżki cen żywności w Europie?
Podwyżki cen żywności wynikają z braku wystarczającej liczby rąk do pracy. Według "Rfi.fr" do tej pory większość producentów żywności zatrudniała pracowników sezonowych, zwłaszcza ze Wschodniej Europy, jednak z powodu zamknięcia granic i obowiązujących ograniczeń nie mogli skorzystać z tego rozwiązania w 2020 roku.
Przeczytaj także: Szykują się podwyżki cen chleba. Znamy ich powód
Organizacje konsumenckie z Wielkiej Brytanii wskazują jeszcze jeden powód. Ich przedstawiciele uważają, że niedobory produktów spożywczych wynikają z paniki, jaka wybuchła na początku pandemii COVID-19 w Europie. Mieszkańcy wszystkich państw gromadzili znaczne zapasy, przez co w sklepach zaczęło brakować wielu towarów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.