Wyjątkowy widok w Tatrach. Szybko chwycił za telefon na szlaku

13

W Tatrach prawdziwe tłumy. Nie tylko na szlakach, ale i w innych partiach gór. Jeden z przewodników tatrzańskich zauważył ostatnio wypoczywającą na skale gromadkę świstaków. Mężczyzna od razu wyciągnął telefon i zaczął nagrywać. Cóż za widok.

Wyjątkowy widok w Tatrach. Szybko chwycił za telefon na szlaku
Wyjątkowy widok w Tatrach. "Ach te tłumy w Tatrach..." (Facebook, Andrzej Mikler Międzynarodowy Przewodnik Wysokogórski IVBV)

W Tatrach świstaki żyją na wysokości od 1500 do 2300 metrów n.p.m. Większość ich stanowisk zlokalizowana jest w piętrze hal, tj. powyżej 1800 metrów n.p.m. Jednak nie jest tak łatwo spotkać czy wypatrzeć te zwierzęta.

Udało się to jednak lokalnemu przewodnikowi, panu Andrzejowi Miklerowi, który nagrał gang świstaków wypoczywający na skale.

"Ach te tłumy w Tatrach..." - czytamy pod nagraniem opublikowanych na facebookowym profilu Tatromaniak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowoczesny dom z bali z widokiem na Tatry. Koszty utrzymania zaskakują

Świstaki w Tatrach nie jest łatwo spotkać. Częściej udaje się usłyszeć ich gwizdy. W okresie słonecznych dni świstaki bardzo chętnie wygrzewają się na kamieniach, a w razie upału pozostają w ich cieniu.

Kulminacja aktywności w lecie przypada na godziny ranne i popołudniowo-wieczorne, a na wiosnę i w jesieni na godziny południowe. Dzięki dobrze rozwiniętemu zmysłowi wzroku świstaki już z daleka mogą dostrzec potencjalne zagrożenie i ostrzec pozostałych członków kolonii.

Zaalarmowane zwierzęta szybko uciekają do swych nor, skąd po chwili znów się wyłaniają. Po upewnieniu się, że niebezpieczeństwo minęło, powracają do przerwanych czynności, z których 60–70 proc. w ciągu dnia pochłania żerowanie, a reszta przypada na zabawy, odpoczynek i dzienną toaletę.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Ważne jest, aby podczas obserwacji świstaczej koloni posługiwać się lornetką. Wydłuży to nasz dystans od zwierząt i nie będzie powodować niepotrzebnego niepokojenia - radzą przyrodnicy z TPN.

Przeciągłe i przenikliwe gwizdy świstaków od zawsze wypełniały tatrzańskie doliny. Od tych charakterystycznych odgłosów pochodzi polska nazwa gatunkowa - świstak. Z nazwą tych zwierząt związane są liczne nazwy topograficzne w Tatrach: Świstowa Czuba, Świstówka, Świstowa Dolina itd., co potwierdza fakt ich licznego występowaniu w tych częściach gór.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić