Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera | 

Zachowku nie można odrzucić. To musisz wiedzieć po śmierci bliskiego

7

Zachowek ma za zadanie chronić najbliższych spadkodawcy przed zupełnie dobrowolnym rozporządzeniem majątkiem na wypadek śmierci. Ustalenie jego wysokości nie jest prostym zadaniem. Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z prawem nie można odrzucić zachowku.

Zachowku nie można odrzucić. To musisz wiedzieć po śmierci bliskiego
Zachowku nie można odrzucić. To musisz wiedzieć po śmierci bliskiego (Adobe Stock, ©Christian Rothe - stock.adobe.com)

Zachowek ogranicza możliwość swobody testowania. Jego zadaniem jest ochrona najbliższych spadkodawcy w sytuacji, gdyby doszło do dobrowolnego rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci. Zstępni (dzieci, wnuki, itd.), małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy mieliby prawo dziedziczenia na mocy ustawy, są uprawnieni do zachowku.

Instytucja zachowku sprawia, że nawet gdyby wymienione wyżej osoby zostały pominięte w testamencie, mają one prawo do dziedziczenia części spadku.

Zachowku nie można odrzucić. To musisz wiedzieć po śmierci bliskiego

Dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który przypadałby przy dziedziczeniu ustawowym przysługuje, jeśli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy oraz jeśli uprawniony jest małoletnim zstępnym. Połowa wartości udziału spadkowego, który przypadałby przy dziedziczeniu ustawowym, przysługuje we wszystkich pozostałych wypadkach, poza dwoma wyżej wymienionymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwsza ustawa, którą zajmie się Sejm. "Prawo do szczęścia"

Jeśli zmarła osoba cały majątek przekazała obcej osobie, inne uprawienia do zachowku będzie miało dorosłe dziecko spadkodawcy, a inne jego małoletni wnuk lub wnuczka.

Dlatego osoby, które mogą otrzymać zachowek w pierwszej kolejności (dorosłe dzieci spadkodawcy), mogą być zainteresowane jego odrzuceniem. Wszystko po to, aby wyższy zachowek otrzymał kolejny uprawniony (np. małoletni wnuk albo wnuczka spadkodawcy). Polskie prawo nie przewiduje jednak możliwości odrzucenia zachowku.

Warto jednak pamiętać, że zgodnie z art. 1002 Kodeksu cywilnego, roszczenie o zachowek można dziedziczyć. "Roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy" - czytamy we wspomnianym artykule.

Jako że roszczenie o zachowek podlega dziedziczeniu, część potencjalnych spadkobierców ustawowych stara się odrzucić spadek. Wszystko po to, aby ich spadkobiercy otrzymali większy zachowek. Jednak takim praktykom "nie" powiedział Sąd Najwyższy poprzez uchwałę z 23 października 2019 roku.

Podsumowanie jest takie, że wszelkie próby wpłynięcia na wysokość zachowku i manipulowanie prawem do niego skazane są na niepowodzenie. Jeśli nie chcemy należnej nam połowy zachowku, a w zamian chcielibyśmy, aby uprawnienie do zachowku w wyższej wysokości przeszło na nasze dzieci, to przy dziedziczeniu testamentowym nie pomoże nam w tym ani oświadczenie o odrzuceniu zachowku, ani oświadczenie o odrzuceniu spadku z ustawy.

Mamy możliwość zrzeczenia się prawa do zachowku w oparciu o art. 1048 Kodeksu cywilnego. Musimy jednak o tym pomyśleć jeszcze za życia przyszłego spadkodawcy.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić