Tatrzański Park Narodowy ogłosił, że od 1 lutego do 10 lipca zamknięte zostaną wybrane szlaki wspinaczkowe i narciarskie w Tatrach. Powodem jest ochrona sokołów wędrownych, które w tym roku wcześniej rozpoczną okres godowy - informuje Polska Agencja Prasowa.
Ornitolog Stanisław Broński z zespołu badań i monitoringu TPN wyjaśnił, że decyzja o jest podyktowana łagodną zimą. Pokrywa śnieżna na szczytach jest mała i tej zimy na Kasprowym Wierchu jeszcze nie przekroczyła nawet poziomu jednego metra. Z kolei w Tatrach Zachodnich przyrodnicy z TPN już zaobserwowali pierwsze wiosenne kwiaty, w tym lepiężnika i podbiał.
Zdecydowaliśmy się na wcześniejsze zamknięcie rejonów, gdzie gniazdują sokoły wędrowne, ponieważ te ptaki zaczynają już gromadzić się przy swoich terytoriach i w lutym zaczną okres godowy. Przy łagodnej zimie, z jaką mamy teraz do czynienia, mogą wcześniej zacząć swoje lęgi. Chcemy sokołom wcześniej zapewnić odpowiednie warunki do zajęcia gniazd, aby nie były płoszone i niepokojone przez taterników czy narciarzy – wyjaśnił PAP ornitolog Stanisław Broński z zespołu badań i monitoringu TPN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zamknięte dwa główne rejony. Kazalnica i Galeria Cubryńska
Zamknięcia dotyczą dwóch głównych rejonów: Kazalnicy i Galerii Cubryńskiej oraz rejonu Kościelca. W Kazalnicy i Galerii Cubryńskiej zamknięte będą odcinki od Żlebu Krygowskiego do Mnichowego Żlebu, w tym Żleb Szulakiewicza. W rejonie Kościelca zamknięcie obejmie obszar od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego - dodaje PAP.
Czytaj więcej: Kontrowersyjne słowa Muska. "Obraża ofiary nazizmu"
Sokoły wędrowne to rzadki gatunek objęty ścisłą ochroną w Polsce. Ich gniazda znajdują się w kilku miejscach w Tatrach, ale nie wszystkie te rejony są zamykane dla turystów. W miejscach, gdzie gniazda są oddalone od szlaków, pozostają one otwarte. Przyrodnicy przewidują, że do końca lipca młode sokoły będą już gotowe do opuszczenia gniazd.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.