San Remo 1967
Luigi Tenco był włoskim piosenkarzem, gitarzystą i autorem tekstów urodzonym w 1938 roku w Cassine. Zyskał uznanie głównie w latach 60. - Tenco był jednym z przedstawicieli ruchu muzycznego "cantautori", czyli włoskich pieśniarzy, piosenkarzy-autorów.
Jego muzyka zawierająca elementy folku, bluesa i ballady oraz teksty często dotykały tematów społecznych i osobistych, co przyciągało uwagę słuchaczy.
Jego najbardziej znanym utworem pozostaje "Ciao Amore, Ciao", który również był ostatnim jaki wykonał przed publicznością podczas 17. edycji festiwalu w San Remo. Piosenka, którą zaprezentował wraz ze swoją partnerką, również uznaną piosenkarką, Dalidą, uplasowała się na 12. pozycji, nie przechodząc do finału.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Artysta nie krył rozczarowania rozstrzygnięciem. Zamknął się w swoim pokoju w hotelu "Savoy", po czym został znaleziony w nim martwy. Zostawił on list pożegnalny, gdzie m.in. wyraził swoją dezaprobatę do werdyktu jury.
Po samobójczej śmierci Luigi Tenco taśma z nagraniem z jego występu zniknęła - mało tego, wkrótce po zakończeniu festiwalu zaginęły nagrania wideo występów ze wszystkich wieczorów konkursowych! Podejrzewano, że śmierć artysty była upozorowanym samobójstwem, jednak włoski sąd obalił tę teorie spiskową, po ekshumacji zwłok w latach 2000.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na przestrzeni lat udzielano wielu wyjaśnień w związku ze zniknięciem nagrań z feralnego festiwalu - RAI w różnych momentach twierdził, że uległy one zniszczeniu w pożarze w latach 80. bądź, ktoś je ukradł lub że w 1967 nie nagrywali transmisji na żywo.
Przełom nastąpił w styczniu 2017 r. kiedy to RAI uzyskali od kolekcjonera na Malcie znaczną część nagrań wideo z ostatniego wieczoru konkursu (wyemitowanego 28 stycznia 1967 r.) i niektórych występów podczas próby, jednak brakuje nagrań wideo z występu Lugiego Tenco.
Polski trop
Chociaż RAI stwierdziło, że wszystkie występy tego wieczoru zostały utracone lub usunięte, wiele fragmentów Konkursu zostało udostępnionych w internecie i zaprezentowanych w telewizji - między innymi w Polsce.
W 2021 roku popularny polski youtuber Kacpir wypuścił godzinny film Polskie Lost Media Iceberg, opowiadający o zaginionych materiałach medialnych (lost media) związanych z Polską - odtworzono go prawie milion razy. W ostatnim rozdziale, gdzie przedstawiane były najdziwniejsze, najbardziej tajemnicze, bądź mroczne przykłady, jak na przykład legendarna i zniszczona, pierwsza powieść science-fiction świata, autorstwa Adama Mickiewicza pt. Historia przyszłości, pojawia się również wątek... polskiego tropu zaginionego nagrania z festiwalu San Remo 1967. Skąd to przypuszczenie? Otóż tego samego dnia w tym konkursie wystąpiła najpopularniejsza polska piosenkarka, Anna German.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W latach 90. oraz kilka lat temu w programie "Pytanie na Śniadanie" przy okazji wspomnień Anny German, pojawiły się przebitki z festiwalu w San Remo 1967. To podziałało na wyobraźnię internautów - szczególnie włoskich, którzy na reddicie oraz innych rozmaitych forach dla poszukiwaczy lost media, na próżno próbowali się dowiedzieć, czy w Polsce znajduje się zaginione nagranie Luigi Tenco.
Jak udało mi się ustalić, emitowany w TVP2 materiał to 29-minutowy reportaż z festiwalu w 1967 roku, w którym wykorzystano krótkie (około minutowe) fragmenty kilku występów (w tym Dalidy i German), lecz nie ma w nim zapisu występu Tenco, a jedynie tylko przebitki: na plakat artysty oraz artykuły prasowe dotyczące jego samobójstwa.
Nagranie ostatniego występu Luigiego Tenco pozostaje zaginione.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.