O śmierci Emiliana Kamińskiego jako pierwsza poinformowała Polska Agencja Prasowa. Smutną wiadomość potwierdziła rzeczniczka prasowa Teatru Kamienica Patrycja Pawlik. Artysta odszedł 26 grudnia o godzinie 7:30 w wieku 70 lat.
Czytaj także: Emilian Kamiński nie mógł mówić. Znamy przyczynę śmierci
Kamiński od dawna zmagał się z ciężką chorobą płuc. W ostatnich miesiącach jego stan znacznie się pogorszył. Nie pomogła nawet nowoczesna terapia i specjalistyczne zabiegi. Przed śmiercią aktor nie mógł już mówić, miał też problemy z oddychaniem. Zmarł w otoczeniu najbliższej rodziny w swoim domu w Józefowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dom Emiliana Kamińskiego
Życie Emiliana Kamińskiego nie ograniczało się jedynie do planu filmowego i desek Teatru Kamienica, którego był dyrektorem. W Józefowie aktor stworzył sobie i swoim najbliższym prawdziwy azyl, w którym odpoczywał od miejskiego zgiełku i pędu codziennego życia.
Malownicza, niewielka miejscowość położona przy ujściu Świdra do Wisły przez ponad trzy dekady była jego przystanią. W 1990 roku Kamiński stworzył piękny dom praktycznie własnoręcznie. Kiedy przejął posesję, budynek był ruiną. Artysta wbrew radom architektów sam wykopał stare fundamenty i na nowej podstawie postawił cudowny obiekt.
Dom to nasza pasja, azyl, przyjaciel. Gdy się do niego wprowadzaliśmy, miał swoją duszę. I myśmy go nie przekabacili po naszemu, ale wprowadziliśmy tylko nieco inną tonację - mówiła w jednym z wywiadów żona Kamińskiego, Justyna Sieńczyłło.
Wnętrze domu oddaje charakter artysty. Wystrój jest bardzo klimatyczny. Stare, piękne komody pełne są książek, obrazów i antyków. Aktor zadbał jednak nie tylko o przytulne wyposażenie, ale także zielone, kojące otoczenie.
Posiadłość okala duży ogród, w którym wyróżniają się wiekowe, majestatyczne drzewa. Wiele z nich zasadził jeszcze poprzedni właściciel działki, hrabia Podwysocki. Wyjątkowym elementem w przydomowym krajobrazie jest także plantacja winogron.
Wśród nich niezwykłe drzewo czeremchy, które w lecie cudownie pachnie. Ale najważniejszą część ogrodu stanowi uprawa winogron - mówiła niegdyś dziennikarzom Sieńczyłło.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.