Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Materiał sponsorowany przez Pitax.pl | 

Wszystko, co musisz wiedzieć o PIT 28 w 2024 roku

Jeśli PIT-28 spędza ci sen z powiek, uspokajamy – możesz spać spokojnie. W tym artykule wyjaśnimy wszystkie nurtujące Cię kwestie. Po pierwsze odpowiemy na częste pytanie – czy muszę składać PIT-28? Następnie sprawdzimy, jak zrobić rozliczenie online i jakie stawki ryczałtu obowiązują w tym roku. Na koniec pochylimy się nad kluczowymi terminami, których lepiej nie przekraczać.

Wszystko, co musisz wiedzieć o PIT 28 w 2024 roku
(materiały partnera)

Liczba formularzy PIT może z jednej strony onieśmielać, ale z drugiej strony i tak większość podatników korzysta jedynie z najbardziej popularnych wariantów – PIT-37 i PIT-36. W tej kwestii od lat nic się nie zmieniło. Dla wielu podatników PIT-37 jest wręcz synonimem deklaracji podatkowej. Jednak warto także przeanalizować odrobinę mniej popularne formularze, a rozliczenie PIT 28 jest w tym zakresie dobrym przykładem.

Kogo i czego dotyczy PIT-28?

Jest to formularz przeznaczony dla czterech konkretnych grup podatników. Po pierwsze powinny z niego korzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, która jest opodatkowana ryczałtem. Po drugie podatnicy, którzy prowadzą działalność w formie spółki, która jest opodatkowana ryczałtem. Trzecia grupa to osoby uzyskujące dochody z najmu prywatnego nieruchomości, która znajduje się w Polsce lub za granicą (najem PIT-28). Ostatnia grupa to podatnicy prowadzący sprzedaż własnych produktów rolnych lub zwierzęcych. O ile został przetworzone w nieprzemysłowy sposób.

Wyraźnie widać, że ten PIT dotyczy niemałego grona. Choćby patrząc na to, jak dużo osób posiada nieruchomości na wynajem, można stwierdzić, że PIT 28 2024 będzie musiało wypełnić wielu podatników. Zbiorczo można określić, że jest to deklaracja, z którą powinni się zapoznać podatnicy rozliczający się w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Czym ryczałt różni się od rozliczenia na zasadach ogólnych? Otóż w tym przypadku nie można pomniejszyć podatku o wartość wydatków, które się poniosło w związku z opodatkowaną działalnością. Podatek naliczany jest od przychodu. Jest to ważne zagadnienie szczególnie dla właścicieli nieruchomości przeznaczanych na wynajem. Jeszcze niedawno mogli rozliczać zyski z takich działalności na zasadach ogólnych, co sprawiało, że istniała możliwość zmniejszania podatku o wydatki remontowe czy modernizacyjne, związane z tą nieruchomością. W obecnym stanie prawnym takiej możliwości już nie ma.

Jak PIT-28 rozliczyć online?

Jak wypełnić PIT 28 za 2023 rok? Ten typ deklaracji można oczywiście rozliczyć za pomocą internetu. Najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z darmowego programu PITax.pl, który - poza tym, że umożliwia poprawne rozliczenie wymienionych wyżej dochodów - dba o to, by podatnik zapłacił jak najniższy podatek. Ale to tylko jedna z wielu zalet tego narzędzia. Użytkownik może np. rozliczyć wybraną osobę, choćby członka rodziny. System pozwala na wysłanie gotowej deklaracji, choć jednocześnie daje możliwość jej wydrukowania i samodzielnego dostarczenia do urzędu.

Sercem programu jest kreator zeznania podatkowego, który pyta użytkownika o kolejne dane. Na ich podstawie nie tylko wypełnia deklarację, ale także dodaje do niej wymagane załączniki. Na końcu podatnik otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). To dokument wydawany w sytuacji, gdy deklaracja została prawidłowo wysłana do urzędu skarbowego.

Największą zaletą programu PITax.pl jest uwzględnianie należnych ulg. Algorytm sterujący kreatorem zeznania został zaprogramowany w taki sposób, by sugerować użytkownikowi pewne rozwiązania i na każdym kroku dopytywać o możliwe odliczenia. Dzięki temu ryzyko przeoczenia ulg zostało zniwelowane niemal do zera. Warto przy tym pamiętać, że rządowy system Twój e-PIT nie pyta o ulgi i nie podpowiada podatnikowi rozwiązań, które będą dla niego najbardziej korzystne. 

Stawki ryczałtu w 2024 roku

W tym miejscu warto wymienić choćby kilka stawek, które obrazują z jakim poziomem opodatkowania mamy do czynienia, jeśli chodzi o ryczałt:

- 17% przychodów osiąganych przy wolnych zawodach

- 12,5% przychodów z najmu prywatnego (tzw. PIT za wynajem)

- 12% przychodów osiąganych za świadczenie części usług z obszaru IT

- 2% przychodów ze sprzedaży wyrobów roślinnych i zwierzęcych, które nie zostały przetworzone w sposób przemysłowy.

Ważne terminy przy PIT-28

Od 2023 roku obowiązuje nowy termin złożenia deklaracji PIT-28, który jest tożsamy z terminem obowiązującym w przypadku tak popularnych druków jak PIT-36 czy PIT-37. Jest to ostatni dzień kwietnia, chyba że przypada on na dzień wolny od pracy. W takim wypadku termin przesuwa się na pierwszy następny dzień roboczy. Dobrze pamiętamy, że w ubiegłym roku deklaracje można było składać do 2 maja. W 2024 roku termin upływa 30 kwietnia o północy.

Jednak lepiej nie czekać na ostatni możliwy moment. Także dlatego, że w przypadku rozliczenia drogą elektroniczną – a więc np. za pomocą programu PITax.pl – urząd skarbowy musi nam wypłacić zwrot podatku maksymalnie w ciągu 45 dni. Jaki z tego wniosek? Im szybciej zrealizujemy obowiązek wobec fiskusa, tym szybciej będziemy mieli na koncie środki, które można wydać np. na majówkowy wyjazd. 

Bardzo możliwe, że osoby, które czekały z rozliczeniem do ostatniego dnia w trakcie długiego weekendu będą dopiero dochodziły do siebie po gorączkowym wypełnianiu deklaracji. W takim kontekście długi weekend za pieniądze ze zwrotu wygląda jeszcze bardziej kusząco, prawda?

Materiał sponsorowany przez Pitax.pl
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Sąsiedzi o Czarnku: "Nadaje się na prezydenta"
Przyspieszył nagranie z Putinem. Oto co zobaczył
Nowak o nowym przedmiocie w szkołach. "Trzeba stanąć do konkretnej walki"
Rosjanie wystrzelili tę rakietę po raz pierwszy. "To akt desperacji"
Nie żyje 14-letni piłkarz. Został zaatakowany nożem przez rówieśników
Odmrażanie cen energii to konieczność? Eksperci zabrali głos
Wybierz meble z głową. Ta łamigłówka może ci w tym pomóc
Oto, co serwowali w tatrzańskiej restauracji. Potężna kara
Odkryj tajemnice nocy. Sprawdź swoją wiedzę w łamigłówce
Ojciec zaginionego Krzysia Dymińskiego nie wytrzymał. "Nie ma mojej zgody"
Mocne słowa gen. Skrzypczaka. "Wystarczy na 10 dni"
Nie odcedzaj makaronu pod zlewem. Robisz spory błąd
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić