Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Adrian Hulbój | 
aktualizacja 

Legenda piłki umiera. "Został mi rok życia"

1

Smutne wieści płyną ze Szwecji. 75-letni trener Sven-Goran Eriksson przekazał tamtejszym mediom, że zmaga się z nieuleczalną odmianą raka. Wiele wskazuje na to, że to ostatnie miesiące życia utytułowanego szkoleniowca, byłego selekcjonera reprezentacji Anglii, Meksyku czy Wybrzeża Kości Słoniowej.

Legenda piłki umiera. "Został mi rok życia"
Na zdjęciu Sven-Goran Eriksson (Licencjodawca, Getty Images, Zhizhao Wu)

Sven-Goran Eriksson opowiedział o swojej trudnej sytuacji zdrowotnej w trakcie rozmowy z dziennikarzami szwedzkiego radia P1. Słynny trener przekazał również informacje o tym, jak dowiedział się o swojej chorobie.

Eriksson zasłabł podczas biegu na pięć kilometrów. Lekarze orzekli, że przyczyną jego omdlenia był udar. Dalsze badania wykazały, że w organizmie słynnego trenera rozwija się nowotwór trzustki.

Eriksson w trakcie rozmowy z dziennikarzami radia P1 podzielił się też pesymistycznymi rokowaniami na temat swojego stanu zdrowia. Najlepszy scenariusz przekazany mu przez lekarzy zakłada bowiem, że emerytowany trener będzie żył jeszcze około roku. Mimo tak trudnej diagnozy, 75-latek deklarował, że będzie walczył z chorobą i zrobi wszystko, by jak najlepiej wykorzystać czas, jaki mu pozostał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: Mane poślubił 18-latkę. Od dawna ją "wspierał"
Może mi zostać mniej niż rok życia - to szokująca wiadomość. Muszę walczyć tak długo, jak to możliwe. Wszyscy rozumieją, że jestem chory, wszyscy wiedzą, że mam raka. Ale muszę walczyć tak długo, jak to możliwe. Może w najlepszym wypadku zostanie mi rok życia, w najgorszym trochę mniej. Nie mogę mieć całkowitej pewności, ale lepiej o tym nie myśleć. Wszyscy wyobrażali sobie, że to rak i tak jest. Ale muszę z nim walczyć tak długo, jak to możliwe - mówił na antenie radia P1.

Sven-Goran Eriksson był niegdyś uznawany za jednego z najlepszych trenerów na świecie. W trakcie swojej bogatej kariery sięgał m.in. po zwycięstwo w Pucharze UEFA z IFK Goeteborg w sezonie 1980/1981. Trzykrotnie doprowadził też Benficę Lizbona do mistrzostwa Portugalii, a w sezonie 1999/2000 sięgnął po scudetto z ekipą Lazio Rzym.

75-letni Szwed pracował również m.in. z reprezentacją Anglii, z którą doszedł do ćwierćfinałów mistrzostw Europy w 2004 i mundialu w Niemczech w 2006 roku. Później prowadził jeszcze kadry Meksyku i Wybrzeża Kości Słoniowej. Na emeryturę przeszedł w lutym zeszłego roku.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W przeszłości mówiło się również o tym, że Sven-Goran Eriksson chciał trenować reprezentację Polski. Według medialnych doniesień, doświadczony Szwed zgłosił swoją kandydaturę na opiekuna kadry po mistrzostwach Europy w 2012 roku.

PZPN nie chciał jednak wówczas nawiązywać współpracy z zagranicznym trenerem, a Franciszka Smudę finalnie zastąpił Waldemar Fornalik. Eriksson w 2019 roku był też blisko objęcia Jagiellonii Białystok, jednak ostatecznie nie otrzymał również tej posady.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wjechał w armatkę śnieżną w Krynicy-Zdroju. 13-latek nie żyje
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić