Łukasz Licznerski mistrzem Polski w szachach szybkich. Na podium nastolatkowie

0

Łukasz Licznerski zdobył złoty medal podczas tegorocznych Mistrzostw Polski w szachach szybkich, które odbyły się w Lubinie. 29-letni szachista z klubu Biały Król Wisznia Mała zajął pierwsze miejsce w stawce 392 zawodników. Srebrny medal przypadł młodemu zawodnikowi Jakubowi Seemannowi, a brąz zdobył Krzysztof Raczek.

Mistrzostwa odbyły się po raz 24 (Pixabay)

Tegoroczne mistrzostwa, które odbyły się w formie jednodniowego turnieju, zgromadziły 392 uczestników. W trakcie dziewięciu rund rywalizacji, zarówno Licznerski, Seemann, Raczek, jak i czwarty w klasyfikacji Igor Kowalski uzbierali po osiem punktów.

O kolejności na podium zadecydowały dodatkowe kryteria, takie jak lepsza punktacja pomocnicza. Dla całej pierwszej trójki były to pierwsze medale w historii tych mistrzostw.

Młodzi zawodnicy na podium

Chociaż mistrzem został 29-letni Łukasz Licznerski, pozostałe miejsca na podium zajęli znacznie młodsi zawodnicy. Zarówno Seemann, jak i Raczek mają po 16 lat. Jakub Seemann ma już na swoim koncie znaczące sukcesy. W ubiegłym roku zdobył tytuły wicemistrza świata i Europy w szachach klasycznych w swojej kategorii wiekowej. Krzysztof Raczek, grający w barwach KS Gwiazda Bydgoszcz, to aktualny mistrz Polski U-16.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc turnieju zostali nagrodzeni finansowo. Łukasz Licznerski otrzymał 6 tysięcy złotych, Jakub Seemann 5 tysięcy złotych, a Krzysztof Raczek 4 tysiące złotych. Pula nagród w całych mistrzostwach wyniosła 35 tysięcy złotych.

Najlepszy wynik wśród szachistek uzyskała Alicja Śliwicka, która została sklasyfikowana na 25. miejscu, zgromadziwszy 6,5 punktów. Reprezentantka Polski na Olimpiadę Szachową w Budapeszcie pokazała się z dobrej strony, pokonując m.in. ubiegłorocznego zwycięzcę mistrzostw Polski w szachach szybkich, Kacpra Pioruna.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Mistrzostwa Polski w szachach szybkich odbywają się, z przerwami, od 1988 roku. Tegoroczny turniej w Lubinie był już 24. edycją tego wydarzenia. W zeszłym roku triumfatorem zawodów był Kacper Piorun, który wyprzedził Jakuba Kosakowskiego oraz Szymona Gumularza. Rekordzistą pod względem liczby zdobytych tytułów mistrzowskich w tej dyscyplinie pozostaje Bartosz Soćko, który pięciokrotnie sięgał po złoto.