Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Zima rozgości się na dłużej. Tu w Polsce lepiej nie zmieniać jeszcze opon

1

Kiepskie wieści dla kierowców, którzy zmienili już opony na letnie, a wybierają się w najbliższym czasie na Podhale. W środę, 17 kwietnia w Tatrach zaczął sypać śnieg i – zdaniem synoptyków – zima rozgości się w górach na dłużej. TPN ostrzega przed trudnymi warunkami na szlakach.

Zima rozgości się na dłużej. Tu w Polsce lepiej nie zmieniać jeszcze opon
Zima w Tatrach; zdj. ilustracyjne (Pixabay, PRZEMKO)

Minionej nocy termometry na Kasprowym pokazywały - 7 st. C., a w Zakopanem temperatura spadła do -2,8 st. Rano zrobiło się nieco cieplej, okazało się jednak, że zima bardzo szybko postanowiła o sobie przypomnieć.

Jak informuje zakopiańska "Gazeta Wyborcza", synoptycy zapowiadają w regionie opady śniegu, śniegu z deszczem, a nocami - mróz. W Tatrach zaczęło sypać już w środę, 17 kwietnia i ma padać codziennie, aż do niedzieli 21 kwietnia. Każdego dnia może spaść nawet kilka centymetrów śniegu.

Jeśli przewidywania synoptyków się sprawdzą, w niedzielny poranek Zakopane znajdzie się pod białym puchem, podobnie jak inne, wyżej położone miejscowości na Podhalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyrzucał śmieci do lasu. Nie wiedział, że wszystko się nagrywa

To kiepska wiadomość dla turystów, którzy zaplanowali weekend w górach i liczyli na wiosenną pogodę. Kierowcy, którzy pospieszyli się z wymianą opon na letnie, powinni unikać stromych podjazdów.

Ostrzeżenie TPN

Lokalne media przypominają, że w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed zagrożeniem ostrzega również Tatrzański Park Narodowy. Jak czytamy w najnowszym komunikacie dla turystów, "w wyższych partiach Tatr pokrywa śnieżna jest zróżnicowana w zależności od wystawy".

Należy uważać na depozyty z nawianego śniegu leżące głównie w pobliżu grani. Śnieg w godzinach porannych miejscami jest twardy (w miejscach zacienionych -żleby, może utrzymać się przez cały dzień), natomiast w godzinach popołudniowych, robi się mokry, grząski i przepadający. Uwagę należy również zwrócić na płaty zlodowaciałego śniegu szczególnie na stromym zboczu. Pokonując je, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ, poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem - przestrzega TPN.

Przyrodnicy przypominają, że poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia, odpowiednich umiejętności i sprzętu, a także - dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków.

Na wielu niżej położonych szlakach i drogach dochodzących do schronisk jest mokro i występuje błoto. Tatrzańskie stawy rozmarzają - apelujemy o niewchodzenie na tafle lodu - jest on bardzo cienki i z łatwością może się załamać - podkreślono w komunikacie TPN.
Autor: APOL
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nowak o nowym przedmiocie w szkołach. "Trzeba stanąć do konkretnej walki"
Rosjanie wystrzelili tę rakietę po raz pierwszy. "To akt desperacji"
Nie żyje 14-letni piłkarz. Został zaatakowany nożem przez rówieśników
Odmrażanie cen energii to konieczność? Eksperci zabrali głos
Wybierz meble z głową. Ta łamigłówka może ci w tym pomóc
Oto, co serwowali w tatrzańskiej restauracji. Potężna kara
Odkryj tajemnice nocy. Sprawdź swoją wiedzę w łamigłówce
Ojciec zaginionego Krzysia Dymińskiego nie wytrzymał. "Nie ma mojej zgody"
Mocne słowa gen. Skrzypczaka. "Wystarczy na 10 dni"
Nie odcedzaj makaronu pod zlewem. Robisz spory błąd
Pasażer próbował otworzyć drzwi samolotu. Maszyna była 9 km nad ziemią
Programy komputerowe, które ułatwiają życie. Czy znasz je wszystkie?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić