Czarna rzepa, czyli czarna rzodkiew należy do najstarszych roślin uprawnych rosnących w Azji, Afryce i Europie. Doskonale sprawdza się w kuchni jako dodatek do surówek, sałatek i potraw mięsnych. Z czarnej rzodkwi można również przyrządzić zdrowy sok lub leczniczą nalewkę.
Warzywo znajduje zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym i jest wykorzystywane do produkcji szamponów. Swój intensywny, ostry smak zawdzięcza glikozydom gorczycznym. W tych substancjach znajdują się związki siarki (rafanol i rafanina), które wykazują właściwości odkażające i przeciwłojotokowe. W korzeniu czarnej rzepie znajdziemy m.in. witaminę C i PP, witaminy z grupy B, fitoncydy, potas, fosfor, magnez i żelazo.
Regularne sięganie po to zdrowe warzywo pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie cholesterolu i cukru we krwi, a także chroni nasz organizm przed bakteriami, wirusami i grzybami. Czarna rzepa stymuluje produkcję soków żołądkowych oraz działa żółciopędnie i żółciotwórczo, przez co usprawnia pracę wątroby. Substancje w niej zawarte świetnie sprawdzają się w walce ze stanami zapalnymi układu oddechowego i dolegliwościach dróg moczowych, np. kamicą nerkową.
Pijąc świeży sok z czarnej rzepy, utrzymamy nasze stawy w dobrej kondycji i zmniejszymy ryzyko rozwoju stanów zapalnych. Sok z czarnej rzodkwi można też stosować zewnętrznie. Nacieranie ciała miksturą pomaga na stany zapalne korzonków nerwowych i choroby reumatyczne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.