Nowotwór ucha środkowego może rozwijać się w środkowej części ucha lub być następstwem zmian pojawiającym się w uchu zewnętrznym czy nosogardle. U pacjentów dotkniętych rakiem ucha środkowego bardzo często pojawiają się przerzuty do sąsiadujących węzłów chłonnych. Rzadko dochodzi do przerzutów w bardziej odległych obszarach.
Do symptomów tej poważnej choroby można zaliczyć takie dolegliwości jak zaburzenia słuchu, szumy uszne, uczucie tętnienia w uszach i wrażenie zatkanego ucha. Rozwój raka ucha środkowego objawia się również krwawieniem z uszu i wyciekiem ropnej lub bezbarwnej substancji.
U chorego mogą wystąpić także objawy przypominające udar: bóle i zawroty głowy, dolegliwości bólowe obejmujące okolice ucha i szyi, opadanie kącika ust, problemy z mruganiem i zamykaniem oczu oraz marszczenie się czoła. Tego typu dolegliwości oznaczają, że nowotwór jest na zaawansowanym etapie rozwoju. Jeżeli zauważymy u siebie wspomniane wcześniej objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniej terapii zwiększa szansę na powrót do zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdiagnozowanie nowotworu ucha środkowego jest oparte na analizie materiału pobranego przez chirurga, wykonanej za pomocą mikroskopu. Wykonuje się również tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, które pomagają ustalić stopień zaawansowania choroby. Podczas leczenia tego nowotworu wykonuje się zazwyczaj zabiegi chirurgiczne. W większości przypadków rak ucha środkowego daje objawy, gdy ma postać zaawansowaną. U takich pacjentów konieczne jest przeprowadzenie rozległej operacji, podczas której usuwa się fragment lub całość kości skroniowej. W ramach leczenia uzupełniającego stosuje się radioterapię.