Alkohol
Pierwsze miejsce na liście produktów, które wyniszczają wątrobę, zajmuje alkohol. Nadmierne sięganie po napoje zawierające procenty prowadzi do zwłóknienia, stłuszczenia i marskości wątroby.
Smakowe jogurty
Jogurt powszechnie uznawany jest za jeden z najzdrowszych produktów spożywczych. Niestety nie można tego powiedzieć o jogurtach zawierających syrop glukozowo-fruktozowy. Tę szkodliwą substancję możemy znaleźć również w takich produktach, jak serki, dżemy, musztardy, płatki śniadaniowe, wędliny, energetyki, napoje gazowane i konserwy rybne.
Wyniki wielu badań naukowych potwierdziły, że dieta o dużej zawartości fruktozy zwiększa ryzyko rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD). Naukowcy zauważyli, że osoby cierpiące na NAFLD spożywały dwa, trzy razy więcej fruktozy w porównaniu z osobami, które nie mają problemów z wątrobą. Z badań wynika również, że ograniczenie spożywania napojów słodzonych zmniejsza ryzyko rozwoju NAFLD, podnosi wrażliwość na insulinę, obniża cholesterol oraz redukuje zbyt wysokie stężenie białka C-reaktywnego, które może oznaczać stan zapalny.
Tłuste mięso
Wszystkie produkty zawierające tłuszcze zwierzęce, takie jak smalec, boczek, słonina, golonka czy podroby wpływają niekorzystnie na wątrobę. Nadmiar tłuszczów nasyconych sprawia, że wątroba nie jest w stanie ich przerobić. W trosce o nasze zdrowie tłuste mięso powinniśmy zastąpić produktami bogatymi w kwasy tłuszczowe omega-3, który wykazują właściwości przeciwzapalne. Można do nich zaliczyć tłuste ryby morskie takie jak makrela, tuńczyk, łosoś, śledź, sardynka i szprot. Zdrowe tłuszcze znajdziemy także w oleju rzepakowym, orzechach włoskich i siemieniu lnianym.
Słodycze i żywność przetworzona
Fruktozę znajdziemy w słodyczach, słodkich napojach, a także w produktach wysokoprzetworzonych. Ten dodatek do żywności jest najczęściej oznaczany jako syrop glukozowo-fruktozowy, który produkuje się ze skrobi kukurydzianej. Regularne spożywanie fruktozy obecnej w przetworzonej żywności powoduje, że wątrobą ma problemy z przetworzeniem jej w glikogen. Jest to substancja zapasowa magazynowana przez wątrobę. Nadmiar syropu glukozowo-fruktozowego podnosi stężenie złego cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, co prowadzi do poważnych dolegliwości układu sercowo-naczyniowego.
Do innych czynników ryzyka rozwoju chorób wątroby można zaliczyć nieodpowiednie przyjmowanie leków i suplementów diety, rygorystyczną dietę odchudzająca oraz otyłość.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.