Guma guar. Czy jest groźna dla zdrowia?
Guma guar jest pozyskiwana z nasion Cyamopsis tetragonoloba. Jest to roślina jednoroczna z rodziny bobowatych, nazywana też guarem. Porasta tereny pustynne i jest uprawiana głównie w Indiach. To właśnie stąd pochodzi aż 85 proc. światowych zbiorów gumy guar. Dawniej roślina ta była używana przede wszystkim jako pokarm dla zwierząt ze względy na dużą zawartość białka. Dziś jest to jeden z najpopularniejszych zagęstników stosowanych w przemyśle spożywczym. Jest dobrze rozpuszczalna w wodzie i zwiększa możliwość żelowania innych substancji. Na etykietach gumę guar znajdziemy pod symbolem E412.
Gumę guar odnajdziemy m.in. w takich produktach jak: majonezy, serki topione, owocowe jogurty, słodkie napoje, budynie, puddingi, lody, żelki, ketchupy, sosy, musztardy, przetwory mięsne, ciastka, wyroby cukiernicze czy pieczywo.
Substancja ta dodawana do wyrobów cukierniczych zwiększa wydajność produkowanego ciasta, poprawia jego rozciągliwość i podatność na obróbkę. Dodatkowo zmiękcza ciasto i dodaje mu puszystości. Z kolei guma guar wykorzystywana do produkcji pieczywa (zwłaszcza mrożonego) pozwala mu zachować dłużej świeżość.
Czytaj także: Zakazane po 50. Podnoszą ciśnienie, mogą uszkodzić nerki
Można znaleźć ją również w lekach. Dodatek ten spowalnia uwalnianie leku i szybkość, z jaką farmaceutyki przenikają przez naczynia krwionośne. To właśnie dlatego działanie niektórych leków trwa nawet tydzień.
Gumę guar znajdziemy również w różnego rodzaju maściach, szamponach, jak również pastach do zębów. Z kolei w przemyśle tekstylnym jest wykorzystywana do farbowania ubrań, zapewniając tkaninom intensywniejsze kolory. Z kolei przy produkcji papieru odpowiada za wzmocnienie i jego gęstość.
Zobacz także: Szkodliwe gatunki ryb. Nie jedz ich
Wiele osób zastanawia się, czy guma guar może być szkodliwa dla zdrowia? Niektórzy sądzą, że powinna być zakazana. W związku z tym, że pełni funkcję rozpuszczalnego błonnika pokarmowego i wykazuje działanie przeczyszczające. I chociaż produkty z tym składnikiem są polecane osobom na dietach, to w nadmiarze może powodować biegunki, co nie pozostaje obojętne dla zdrowia naszych jelit. W konsekwencji może je poważnie uszkodzić, dlatego eksperci zalecają spożywanie produktów z tym składnikiem w umiarze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.