Poza makiem niebieskim możemy wyróżnić jego trzy inne rodzaje. Mak polny jest używany w celach ozdobnych oraz do produkcji niektórych kremów. Mak biały ma delikatnych smak i jest głównym składnikiem rogali marcińskich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z kolei mak lekarski jest bogaty w alkaloidy i znajduje swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Najbardziej popularny jest niebieski mak, który znajdziemy m.in. w makowcu, tradycyjnej wigilijnej kutii, kluskach z makiem oraz pieczywie. Można go dodać również do porannej owsianki. Znajdziemy w nim m.in.: żelazo, magnez, sód, białko, witaminy z grupy B oraz witaminę C, D i E.
Niestety, mak zawiera dość sporo kalorii, dlatego osoby chcące pozbyć się nadprogramowych kilogramów powinny spożywać go z rozwagą. Niebieski mak jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który usprawnia procesy trawienne, wpływa korzystnie na kondycję jelit i reguluje prawidłowy rytm wypróżnień - przez co zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. Obecność wielonienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom złego cholesterolu LDL we krwi i zwiększyć dobrą frakcję HDL. Dzięki temu chroni nas przed pojawieniem się miażdżycy oraz wystąpieniem zawału serca i udaru mózgu.
Poza tym mak o niebieskim zabarwieniu reguluje ciśnienie tętnicze, zmniejsza ryzyko rozwoju anemii, wspomaga budowę tkanki mięśniowej i redukuje skurcze mięśni. Po tę odmianę maku powinny sięgać regularnie zwłaszcza osoby z zaburzoną gospodarka lipidową, kobiety w ciąży, pacjenci z nadciśnieniem oraz sportowcy i ci, którzy dbają o aktywność fizyczną. Niebieski mak doskonale sprawdza się również przy leczeniu takich dolegliwościach jak skurcze łydek, problemy trawienne i zaparcia.