Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wiemy, dlaczego długotrwały stres powoduje otyłość

Przewlekły stres, brak snu i inne zakłócenia w codziennym rytmie organizmu powodują problemy z otyłością. To wiedza powszechnie znana. Naukowcy z San Diego są bliscy wyjaśnienia, dlaczego tak się dzieje i czemu tylko niektóre rodzaju stresu powodują problemy z wagą. Zaintrygowani?

Wiemy, dlaczego długotrwały stres powoduje otyłość
(flickr.com, emilio labrador)

Stałe oddziaływanie stresu stymuluje wzrost komórek tłuszczowych. Badania naukowców, którym przewodzi Mary Teruel z Uniwersytetu Stanforda rzuciły nowe światło na ten proces. Normalnie hormony stresu, takie jak kortyzol, uwalniane są w momentach pobudzania organizmu podczas codziennego funkcjonowania. Te regularnie występujące bodźce nie powodują jednak wzrostu tkanki tłuszczowej.

Dopiero zwiększenie częstotliwości impulsów, które uwalniają hormony stresu, powoduje wzrost tkanki tłuszczowej. Ludzkie ciało traci rocznie około 10% komórek tłuszczowych, które bardzo szybko zastępuje. Ich całkowita liczba nie ulega zmianie. W naszym ciele istnieje pewna pula komórek, które są gotowe, żeby w każdej chwili zmienić się w tłuszcz.

Jeżeli wszystkie przeistoczą się na raz, to utoniesz w tłuszczu - powiedziała Teruel

Badania skupiły się głównie na białkach zwanych PPAR-gamma, które kontrolują rozwój komórek tłuszczowych. Hormon stresu włącza ich wytwarzanie, a to uaktywnia zmianę zwykłych komórek na tłuszczowe. Niestety, działanie stresu, powoduje zwiększoną produkcję białka, które po przekroczeniu pewnego progu ma odpowiednio dużo „mocy”, żeby zamieniać zwykłe komórki na tłuszczowe.

Hormon stresu można porównać do pedału gazu w samochodzie. Gdy stale go wciskasz, to w końcu przekroczysz dopuszczalną prędkość. Jak zdejmiesz nogę z pedału, prędkość wraca do normy. Impulsy, które trwają poniżej 12 godzin nie dokonują „szkód” w naszym organizmie. Niestety, dłuższy wpływ stresu na nasz organizm plus dodatkowe zagrożenia, takie jak np. brak snu, przejadanie się, lub inne zakłócenia rytmów okołodobowych, powodują wzrost komórek tłuszczowych, czego skutkiem jest otyłość.

W obecnych czasach otyłość traktowana jest jako choroba cywilizacyjna. Jeżeli dodamy do złego odżywiania się i siedzącego trybu pracy jeszcze długotrwałe działanie stresu, to problemy z wagą są tylko kwestią czasu.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Rzym: nieznany obraz Caravaggia po raz pierwszy pokazany publicznie
Ceny karpia biją rekordy. Wigilijna tradycja pod znakiem zapytania
Dramatyczny telefon. Czterolatek tracił oddech. Policjant bohaterem
Wyniki Lotto 22.11.2024 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Ta roślina jest znana od lat. Odkryto, że może pomóc w leczeniu HIV
Uciekły z hodowli w latach 60. Nagranie ze stawu w Kudowie-Zdroju
Turyści uwielbiają ten zabieg, choć nie jest dla każdego. Na to trzeba zwrócić uwagę
Żory: 33-letni kierowca "zaparkował" w sklepowej witrynie. Jechał zbyt szybko
Terminarz Pucharu Świata 2024/2025 w skokach narciarskich. Kiedy konkursy?
59-latka przeszła pierwszy na świecie w pełni zrobotyzowany przeszczep płuc
Pada śnieg? Lepiej to zrób, zanim dostaniesz mandat! Straż Miejska ostrzega
Senior utknął w rurze pod drogowym przepustem. "Zobaczyliśmy głowę człowieka"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić