aktualizacja 

Urodziła na granicy z Białorusią. Kobietę złapano po polskiej stronie

Na granicy polsko-białoruskiej obywatelka Erytrei urodziła córeczkę. Kobieta przebywała po polskiej stronie zapory. Nie wiadomo, jak się tam dostała. Ją i jej córeczkę przetransportowano do szpitala.

Urodziła na granicy z Białorusią. Kobietę złapano po polskiej stronie
Kobietę i jej córeczkę natychmiast przewieziono do szpitala (Podlaski Oddział Straży Granicznę)

Komunikat w sprawie wydał Podlaski Oddział Straży Granicznej.

Około godziny 10:30 na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży funkcjonariusze ujawnili kobietę, która potrzebowała natychmiastowej pomocy medycznej - poinformowali strażnicy graniczni.

Kobieta miała im przekazać, że dosłownie kilkanaście godzin wcześniej urodziła córeczkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 16.04, godzina 16:50
Funkcjonariusze wezwali wojskowy ambulans, który niezwłocznie przewiózł ją i jej nowo narodzone dziecko do szpitala w Hajnówce - dodano w komunikacie.

Kobieta i jej dziecko były osłabione i wyziębione. Noworodka umieszczono w inkubatorze, gdzie stopniowo był ogrzewany.

Dwudniowe dziecko zostało przywiezione w stanie wyziębienia, jego stan jest średni, ale też stabilny. Cały czas jest ogrzewane. Konieczna jest obserwacja obojga, co najmniej tygodniowa. Myślę, że będzie dobrze - oznajmił dr Tomasz Musiuk ze szpitala w Hajnówce.

Kobieta znajdowała się po polskiej stronie zapory.

Była z dzieckiem sama. Ustalamy, w jakich okolicznościach odbył się poród i jak wraz z dzieckiem przedostała się do Polski - oznajmiła mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej (POSG), w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Nie wiadomo, jaki los czeka kobietę i jej córkę. Na razie strażnicy czekają, aż stan zdrowia obywatelki Erytrei się poprawi.

Tysiące osób na granicy

Jak wynika ze statystyk POSG, tylko w kwietniu tego roku do naszego kraju usiłowano się przedostać 3,5 tys. razy. W marcu było ich 3,4 tys. To znacznie więcej, niż w styczniu czy lutym. Migranci pochodzili z niemal 30 różnych państw.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jej uzupełnieniem jest rozciągnięta na 206 km Podlasia tzw. bariera elektroniczna, składająca się z systemu kamer i czujników.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić