Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Życie na Wenus? Zaskakujące odkrycie naukowców

3

Odkrycie na Wenus. Astronomowie na konferencji w Królewskim Towarzystwie Astronomicznym w Londynie poinformowali, że znaleźli na Wenus fosfinę - rzadki gaz znany naukowcom jako produkt beztlenowych mikroorganizmów.

Życie na Wenus? Zaskakujące odkrycie naukowców
Na Wenus odkryto ślady życia. (Pixabay)

Na poniedziałkowej konferencji astronomowie z Uniwersytetu w Cardiff w Wielkiej Brytanii poinformowali o zaskakującym odkryciu. Na Wenus wykryto rzadki gaz - fosfinę. Tę hipotezę potwierdzają badania zarejestrowane przez dwa radioteleskopy na Hawajach i w Chile.

Na Wenus może znajdować się życie

Obecność fosfiny, czyli związku fosforu i wodoru może oznaczać, że na Wenus istnieje życie. Gaz ten jest taki sam jak pochodzący z naszych jelit. Znajdują się w nim mikroby niepotrzebujące tlenu do przetrwania.

O odkryciu pisze "Nature Astronomy". Naukowcy zaznaczają, że fosfina może być oznaką życia na Wenus, ale także świadczyć o jakimś innym procesie, który jeszcze nie jest znany człowiekowi.

Zobacz także: Kosmiczne odkrycie. Naukowcy się mylili. Wulkaniczne struktury na Wenus

Wenus nie nadaje się do życia dla człowieka. Temperatura wynosi ponad 465 stopnie Celsjusza, a ciśnienie jest sto razy wyższe niż na Ziemi. Temperatura, w której mógłby żyć człowiek, jest 50 km nad powierzchnią planety. Jednak znajdują się tam też chmury zawierające stężony kwas.

Fosfina to fosforowodór, czyli związek fosforu i wodoru. Jak powiedział "Wyborczej" Janusz Pętkowski astrobiolog i członek międzynarodowej grupy, która analizowała odkrycie, gaz ten nie może być produkowany na skalistych planetach przez żaden znany proces fizyczny, chemiczny, geologiczny czy fotochemiczny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić