Serwis praca.trojmiasto.pl przytoczył pytanie jednej z czytelniczek. Kobieta została zwolniona z pracy.
Zostałam zwolniona przez pracodawcę. Byłam zatrudniona łącznie przez 2 lata i 3 miesiące na umowę o pracę. Podobno podczas okresu wypowiedzenia przysługują mi dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy. Czy są one płatne? O ile takich dni mogę wnioskować? - dociekała.
O rozwianie wątpliwości pokusiła się Patrycja Roszczyniała, która pracuje w roli adwokata w Kancelarii Adwokackiej Patrycja Roszczyniała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Już na wstępie zaznaczyła, że do obowiązków pracodawcy należy udzielenie pracownikowi na jego wniosek dni wolnych na poszukiwanie pracy. W tym miejscu warto zauważyć, że dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują wyłącznie pracownikowi, któremu została wypowiedziana umowa o pracę.
Urlop nie przysługuje zatem wtedy, gdy umowę wypowie pracownik lub zostanie rozwiązana za porozumieniem stron. Dni wolne przysługują pracownikowi, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę za co najmniej 2-tygodniowym wypowiedzeniem.
Ile dni wolnego na poszukiwanie pracy?
Adwokat wyjaśniła na łamach praca.trojmiasto.pl, że na poszukiwanie pracy przysługuje urlop w wymiarze:
2 dni roboczych - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia;
3 dni roboczych - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1 (tj. w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia w sytuacji, gdy wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników) - poinformowała.