Kilka dni po lipcowej decyzji RPP i opublikowaniu prognoz dotyczących inflacji, prezes NBP powiedział, że "projekcja będzie się materializować i według dzisiejszej oceny można powiedzieć, że możliwe będzie szybkie zakończenie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej". Sierpniowe posiedzenie RPP będzie niedecyzyjne. Oznacza to, że dopiero we wrześniu dowiemy się, czy i o ile zwiększone zostaną stopy. Jaka może być skala podwyżki?
Jeżeli przyjąć, że trzymiesięczny WIBOR®, którego wysokość po długim okresie wzrostów, zaczęła się obniżać, można uznać za predykcję wysokości stopy referencyjnej, to można zakładać, że podniesie się ona do 7 proc.. – mówi Maciej Kazimierski z porównywarki finansowej Totalmoney.pl.
Taka jej wysokość będzie oznaczała, że maksymalne oprocentowanie kredytów konsumenckich wzrośnie do 21 proc. Należy tu dodać, że maksymalna stawka oprocentowania jest stosowana zazwyczaj w przypadku kart kredytowych, a kredyty i pożyczki gotówkowe udzielane przez banki są oprocentowane niżej. Z czerwcowych danych o sprzedaży kredytów udostępnionych przez BIK wynika, że Polacy cały czas chętnie korzystają z takiego finansowania (w czerwcu banki udzieliły o 3 proc. więcej kredytów gotówkowych niż w maju, a spadek rok do roku wyniósł jedynie 1,3 proc.). Można się spodziewać, że wrześniowa podwyżka stóp procentowych nie powinna wpłynąć negatywnie na zainteresowanie tymi produktami.
Czytaj także: To się stało nagle. Klienci Biedronki będą załamani
Zainteresowanie kredytami hipotecznymi spadło o 55,1 proc. (rok do roku) i o 23,8 proc. (miesiąc do miesiąca). W tym przypadku wpływ na to miało tylko ich wysokie oprocentowanie, ale też rekomendacje KNF dotyczące analizy zdolności kredytowej (m.in. uwzględnienie zmiany stopy procentowej o co najmniej 5 proc.), co powoduje, że coraz trudniej jest uzyskać finansowanie.
Na to, jaka będzie ostatecznie decyzja RPP i jak przełoży się ona na rynek, wpływ będzie miała wysokość inflacji. W lipcu wyniosła ona 15,5% i była taka sama jak w czerwcu. Utrzymanie się inflacji na niezmiennym poziomie jest efektem m.in. spadku cen paliw (mimo okresu wakacyjnego). Trzeba jednak pamiętać, że na wysokość inflacji negatywnie mogą wpłynąć ceny węgla i takich nośników energii jak np. gaz. – dodaje ekspert z Totalmoney.pl.
RPP podejmując decyzję, weźmie zapewne pod uwagę także stan, w jakim obecnie znajduje się gospodarka (PKB w II kwartale 2022 r. spadło do poziomu 5,5 proc., podczas gdy w I kwartale wyniosło 8,5 proc.). Może to już być objaw dotychczasowego podnoszenia kosztu pieniądza na procesy gospodarcze. Dalsze podwyższanie stóp procentowych mogłoby spowodować jeszcze większe wyhamowanie gospodarki.
Materiał porównywarki finansowej Totalmoney.pl