Podziękowanie za współpracę - czy to ważne?
W dzisiejszych czasach zmiana pracy jest częstym zjawiskiem. Nie przywiązujemy się do miejsc i często sami decydujemy się, by spróbować swoich sił w innej firmie, jeśli nie pasują nam aktualne warunki pracy. Jeśli zamierzamy pozostać w tej samej branży, warto pożegnać się z obecnym pracodawcą w godny i kulturalny sposób. Warto bowiem pamiętać o tym, że środowisko w poszczególnych branżach jest dość zamknięte i często w kolejnej pracy spotykamy osoby, z którymi już współpracowaliśmy. Warto dbać o dobrą reputację nie tylko w pierwszych tygodniach pracy i w jej trakcie, ale również gdy z niej odchodzimy.
Może się zdarzyć, że w danym środowisku nasz obecny szef zna tego przyszłego i zapyta go o zdanie na temat pracownika. Odejście z pracy bez palenia za sobą mostów ułatwi także otrzymanie pozytywnych referencji.
Podziękowanie za współpracę
Pożegnanie w pracy można zorganizować na kilka sposobów. Kiedyś najbardziej popularne było przygotowanie poczęstunku dla pracowników. Zazwyczaj szef zgadzał się wtedy na krótką przerwę i chwilę rozmowy czy wymianę uprzejmości, niekiedy była również przemowa. Dziś ten zwyczaj nadal jest praktykowany, jednak o wiele częściej stosuje się prostszą formę pożegnania, a mianowicie wysłanie e-maila z podziękowaniem za współpracę.
W niektórych przypadkach osoba, która zdecydowała się rozstać z firmą, organizuje także przyjęcie pożegnalne poza biurem - najczęściej w wynajętym lokalu lub restauracji.
Mail pożegnalny w pracy
Wysłanie maila pożegnalnego do pracowników jest proste i wygodne. Oczywiście niektórzy mają trudności z ułożeniem treści maila, ale w sieci można znaleźć wiele gotowych wzorów, z których można skorzystać, jeśli sami nie jesteśmy w stanie stworzyć czegoś satysfakcjonującego. Z pewnością jednak milej jest otrzymać wiadomość napisaną samodzielnie, a nie ściągniętą z Internetu. Jak powinien wyglądać mail pożegnalny?
Z zasady treść maila powinna mieć pozytywny wydźwięk. Nie wylewamy żalu, nie zamieszczamy pretensji, unikamy złośliwości i podtekstów. Lepiej nie wspominać nic o powodach odejścia z obecnego stanowiska. Na końcu warto przypomnieć, kto przejmuje dotychczasowe obowiązki. Można również podać prywatny kontakt do siebie w celu podtrzymania relacji.
Mail z podziękowaniem za współpracę do klientów
Kilka słów pożegnania należy się również klientom bądź partnerom biznesowym. Ich także należy powiadomić o tym, do kiedy pełnimy aktualne obowiązki i kto przejmuje je po naszym odejściu. Można w kopii wiadomości umieścić adres mailowy tej osoby.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.