Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Podziękowanie za współpracę - czy warto je napisać?

2

Podziękowanie za współpracę to kulturalna i mile widziana forma pożegnania się w pracy. Najpopularniejszą jej formą jest mail pożegnalny. Czy wiemy, jak go napisać?

Podziękowanie za współpracę - czy warto je napisać?
Podziękowanie za współpracę - zobacz, jak je napisać (Pixabay)

Podziękowanie za współpracę - czy to ważne? 

W dzisiejszych czasach zmiana pracy jest częstym zjawiskiem. Nie przywiązujemy się do miejsc i często sami decydujemy się, by spróbować swoich sił w innej firmie, jeśli nie pasują nam aktualne warunki pracy. Jeśli zamierzamy pozostać w tej samej branży, warto pożegnać się z obecnym pracodawcą w godny i kulturalny sposób. Warto bowiem pamiętać o tym, że środowisko w poszczególnych branżach jest dość zamknięte i często w kolejnej pracy spotykamy osoby, z którymi już współpracowaliśmy. Warto dbać o dobrą reputację nie tylko w pierwszych tygodniach pracy i w jej trakcie, ale również gdy z niej odchodzimy. 

Może się zdarzyć, że w danym środowisku nasz obecny szef zna tego przyszłego i zapyta go o zdanie na temat pracownika. Odejście z pracy bez palenia za sobą mostów ułatwi także otrzymanie pozytywnych referencji. 

Podziękowanie za współpracę 

Pożegnanie w pracy można zorganizować na kilka sposobów. Kiedyś najbardziej popularne było przygotowanie poczęstunku dla pracowników. Zazwyczaj szef zgadzał się wtedy na krótką przerwę i chwilę rozmowy czy wymianę uprzejmości, niekiedy była również przemowa. Dziś ten zwyczaj nadal jest praktykowany, jednak o wiele częściej stosuje się prostszą formę pożegnania, a mianowicie wysłanie e-maila z podziękowaniem za współpracę.

W niektórych przypadkach osoba, która zdecydowała się rozstać z firmą, organizuje także przyjęcie pożegnalne poza biurem - najczęściej w wynajętym lokalu lub restauracji. 

Mail pożegnalny w pracy

Wysłanie maila pożegnalnego do pracowników jest proste i wygodne. Oczywiście niektórzy mają trudności z ułożeniem treści maila, ale w sieci można znaleźć wiele gotowych wzorów, z których można skorzystać, jeśli sami nie jesteśmy w stanie stworzyć czegoś satysfakcjonującego. Z pewnością jednak milej jest otrzymać wiadomość napisaną samodzielnie, a nie ściągniętą z Internetu. Jak powinien wyglądać mail pożegnalny? 

Z zasady treść maila powinna mieć pozytywny wydźwięk. Nie wylewamy żalu, nie zamieszczamy pretensji, unikamy złośliwości i podtekstów. Lepiej nie wspominać nic o powodach odejścia z obecnego stanowiska. Na końcu warto przypomnieć, kto przejmuje dotychczasowe obowiązki. Można również podać prywatny kontakt do siebie w celu podtrzymania relacji. 

Mail z podziękowaniem za współpracę do klientów

Kilka słów pożegnania należy się również klientom bądź partnerom biznesowym. Ich także należy powiadomić o tym, do kiedy pełnimy aktualne obowiązki i kto przejmuje je po naszym odejściu. Można w kopii wiadomości umieścić adres mailowy tej osoby. 

Zobacz także: Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia
Autor: KLS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić