Wirus gorączki krwotocznej Lassa jest największym zagrożeniem dla ludzkości, jeśli chodzi o ryzyko wywołania kolejnej pandemii. Tak uważa zespół naukowców z Uniwersytet Kalifornijskiego w Davis i Uniwersytetu McMaster w Kanadzie, który opublikował swoje wnioski w najnowszym wydaniu tygodnika "PNAS".
Dopiero na drugim miejscu na liście znalazł się znany nam aż za dobrze SARS-CoV-2. Spośród 887 sklasyfikowanych wirusów 12 najgroźniejszych obecnie patogenów to znane wirusy odzwierzęce. Które wirusy odzwierzęce mają największy potencjał pandemiczny? Są to kolejno:
- wirus Lassa
- SARS-CoV-2
- wirus Eboli
- wirus Seul
- wirus Nipah
- wirus zapalenia wątroby typu E
- wirus Marburg
- SARS-CoV
- SIV (małpi wirus niedoboru odporności)
- wirus wścieklizny
Ta niższa pozycja w rankingu wynika z faktu, że wciąż mamy bardzo mało danych dotyczących SARS-CoV-2. W momencie publikacji nie posiadamy jeszcze kluczowych informacji o zwierzęciu lub zwierzętach, które są naturalnymi żywicielami wirusa - tłumaczą autorzy rankingu w tygodniku "PNAS".
Na wirusa Lassa nie ma szczepionki, ani prawdziwie skutecznego leku. To patogen pochodzący z Afryki Zachodniej, gdzie jest roznoszony przez gatunek gryzonia z rodziny myszowatych. U około 80 proc. przypadków zakażenie wirusem Lassa przebiega bezobjawowo lub wywołuje łagodne objawy gorączki. U 20 proc. zakażonych występują ciężkie objawy, takie jak krwotok, niewydolność oddechowa, powtarzające się wymioty i silny obrzęk twarzy.
Ogólna śmiertelność wynosi około 1 proc., ale wskaźnik śmiertelności wśród hospitalizowanych pacjentów szacuje się na nawet 70 proc. - informują autorzy badania na jego temat w czasopiśmie naukowym "The BMJ".
Autorzy rankingu ryzyka pandemicznego wirusów odzwierzęcych wzięli pod uwagę 42 różne czynniki, m.in. zdolność przenoszenia się patogenów ze zwierząt na ludzi i pomiędzy ludźmi i stopień zniszczenia środowiska naturalnego, w którym występuje dany wirus.
"SpillOver: Viral Risk Ranking" to narzędzie interaktywne. Naukowcy zachęcają innych badaczy do wgrywania danych na temat wirusów odzwierzęcych, co pomoże zidentyfikować wirusy o najwyższym potencjale pandemicznym.
Gorączka Lassa w Nigerii
Gorączka Lassa jest obecna m.in. w Nigerii, gdzie w ciągu ostatnich 3 miesięcy stwierdzono 230 zachorowań. Zmarło w tym czasie 49 pacjentów. Co roku na całym świecie stwierdza się mniej więcej 400 tys. przypadków gorączki Lassa i ok. 5 tys. zgonów. Najwięcej przypadków odnotowuje się w Afryce Zachodniej - w Nigerii, Liberii, Sierra Leone, Gwinei i Ghanie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.