Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Prezydent Serbii mówi o III wojnie światowej. "Mamy dwa scenariusze"

- Zatrzymanie rosyjskiej armii na lądzie nie jest łatwym zadaniem. Alternatywą jest to, żeby przy pomocy Chin i USA osiągnąć trwały rozejm, jeśli pokój jest niemożliwy - powiedział w piątek, 15 marca prezydent Serbii Aleksandar Vućić.

Prezydent Serbii mówi o III wojnie światowej. "Mamy dwa scenariusze"
Prezydent Serbii mówi o III wojnie światowej. "Do wyboru są dwa scenariusze" (EPA, PAP, ANDREJ CUKIC)

W piątek, 15 marca Aleksandar Vućić spotkał się z premierem Bawarii, Markusem Soederem, w Belgradzie. Prezydent Serbii zdradził, że kwestia konfliktu w Ukrainie była jednym z głównych tematów rozmów.

Świat ma do wyboru dwa scenariusze: konflikt światowych mocarstw, który doprowadzi do III wojny światowej, lub zawieszenie broni w Ukrainie - ocenił Vućić.

- Byłoby to naprawdę wielką ulgą dla świata - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 12.03, godzina 11:50

Serbski przywódca podkreślił, że "zmierzanie w stronę wojny nie przyniosłoby korzyści nikomu".

Dotknęłoby to także Serbii, we wszystkich sferach. Naprawdę musimy być gotowi na jedno lub drugie rozwiązanie, do których szybko się zbliżamy - oświadczył Vućić.

Stosunek Serbii do Rosji i wojny na Ukrainie

Jaki jest stosunek Serbii do Rosji? Na to pytanie pod koniec sierpnia 2023 roku w rozmowie z portalem money.pl. odpowiedział Jakub Bielamowicz z Instytutu Nowej Europy.

Już od czasów socjalistycznej Jugosławii Serbia prowadzi politykę, którą określa się jako wielowektorową lub polityką grania na wielu fortepianach. Jednym z czterech głównych wektorów polityki zagranicznej jest właśnie Rosja. Pozostałymi: Chiny, Stany Zjednoczone i Unia Europejska - powiedział ekspert.

Jak dodał serbsko-rosyjskie kontakty, choć są uznawane za zażyłe, to w rzeczywistości są zniuansowane. Jakub Bielamowicz wymienił pięć obszarów dwustronnych relacji: polityczne, gospodarczo-energetyczne, religijno-historyczne, wojskowe oraz personalne pomiędzy elitami politycznymi.

Jak podkreśla niejednoznaczna jest też postawa serbskiego społeczeństwa względem Rosji i wojny w Ukrainie. Przekaz medialny jest w dużej mierze kontrolowany przez władzę, a dominuje w nim narracja prorosyjska.

Jeszcze na początku wojny mieliśmy przykłady dezinformacji, kłamstw i powielania kremlowskiej propagandy. Legendą obrosła już okładka jednego z serbskich tabloidów z lutego 2022 r., która mówiła o tym, że to Ukraina napadła Rosję - wyjaśnia Jakub Bielamowicz.

- Jeśli chodzi o wojnę, to oficjalnie Serbia deklaruje neutralność wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Dlatego też nie przyłączała się do sankcji od 2014 r., tylko sugerowała, że może będzie musiała podjąć tę trudną decyzję, ale robiła to tylko po to, by przeczekać największą presję. Jej stosunek oceniłbym jako mieszany. Oficjalnie Belgrad jest neutralny, ale po cichu sprzyja Moskwie. Jednak z Kijowem też ma pewne więzi - podkreślił.

Źródło: PAP, money.pl.

Autor: NJA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić