W 2022 r. poziom mórz przybrzeżnych Chin był o 94 milimetry wyższy, niż wynosi średnia z lat 1993-2011 - przekazało chińskie Narodowe Centrum Monitoringu Środowiska Morskiego w corocznym biuletynie.
To najwyższy poziom od czasów pierwszego pomiaru dokonanego w 1980 roku. W 2021 roku, kiedy padł poprzedni rekord, wynik był dokładnie o 10 milimetrów niższy.
Powodem takiego stanu rzeczy jest wzrost temperatury wód przybrzeżnych Chin, a także topnienie lodowców i polarnych czap lodowych, związane z globalnym ociepleniem - powiedział Wang Hua, szef departamentu prognozowania i monitorowania mórz w centrum, cytowany przez CNN.
Czytaj także: Gigantyczny pożar na farmie. Spłonęło 18 tysięcy krów!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poziom mórz w Chinach wzrastał średnio o 3,5 mm rocznie od 1980 r. i średnio o 4,0 mm rocznie od 1993 r., czyli więcej niż wynosi światowy wskaźnik w tych samych okresach - doprecyzował Wang podczas konferencji prasowej.
Wang ostrzegł, że długoterminowy wpływ podnoszenia się poziomu mórz obejmuje erozję ekosystemów przybrzeżnych, utratę równin pływowych oraz zwiększone ryzyko powodzi i przypływów solnych w nadmorskich miastach.
Wzrost poziomu mórz przybrzeżnych stanowi poważny problem dla Chin. Około 45 proc. populacji kraju (liczącej około 1,4 miliarda osób) i ponad połowa produkcji gospodarczej pochodzi właśnie z regionów przybrzeżnych.
Na chińskim wybrzeżu znajdują się ważne metropolie, w tym Szanghaj, najbardziej rozwinięte i najbogatsze miasto w kraju, a także miasto portowe Tianjin i centrum technologiczne Shenzhen.