Japończycy chcą rozszerzyć swoją kosmiczną misję badawczą Hayabusa2. Ma ona na celu pobieranie próbek z przelatujących w pobliżu Ziemi asteroid. W tym tygodniu będzie ku temu znakomita okazja, ponieważ w pobliżu naszej planety przeleci aż 5 asteroid.
5 asteroid leci w kierunku Ziemi. Największa ma średnicę 50 metrów
21 września koło Ziemi przelecą dwie asteroidy. To 2020 RQ6 i 2020 SJ2, o średnicy odpowiednio 10 i 16 metrów. Miną planetę w odległości ponad 1,2 miliona kilometrów.
Następnego dnia w kierunku naszej planety lecieć będą już 3 obiekty. Największy z nich to asteroida 2020 RD5 o średnicy około 50 metrów. Minie Ziemię z prędkością 61 tys. km/h i przeleci w odległości 4 milionów kilometrów.
Zaraz potem pojawi się niewielki meteroid 2020 SM2 mierzący zaledwie 6 metrów średnicy. Przemknie 1,2 miliona kilometrów od Ziemi. Po nim, naszą planetę minie w odległości 2,5 miliona kilometrów 27-metrowy kosmiczny głaz 2020 RB6 poruszający się z prędkością 71 tys. km/h.
W kierunku Ziemi leci 5 asteroid. Japonia zapowiada polowanie
Japończycy planują rozszerzyć swoją misję badania kosmicznych obiektów Hayabusa2. W 2018 roku bezzałogowy statek kosmiczny w ramach tej misji wylądował z powodzeniem na asteroidzie Ryugu. Pobrał z niej próbki, a następnie wysłał je na Ziemię.
Próbki pobrane z asteroidy mają wrócić na ziemię w grudniu, lądowanie zaplanowano w Australii. Japońska Agencja Badań Kosmicznych potwierdziła, że następnie statek badawczy zostanie skierowany w stronę asteroidy 1998 KY26. Ma ona wielkość kortu tenisowego i znajduje się pomiędzy Wenus a Marsem.
Wszystkie zapowiedziane przez NASA na ten tydzień asteroidy najprawdopodobniej miną naszą planetę w bezpiecznej odległości. Pomimo tego, że pozornie wszystkie te obiekty znajdują się blisko Ziemi, japoński statek kosmiczny będzie potrzebował 5 lat by dotrzeć do 1998 KY26.
Obejrzyj także: Nowy rodzaj planetoidy. Ma wspólne cechy z kometami