Obecnie skarb groszy praskich z Boguszowa można oglądać na wystawie w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Po sześciu latach odkąd monety zostały wykopane z ziemi przez anonimowego darczyńcę, zostały sprawdzone, skatalogowane i oficjalnie uznano je za archeologiczne odkrycie.
Teraz skarby z Boguszowa mogą cieszyć oczy zwiedzających wałbrzyskie muzeum. Wystawa "PRZETRWAŁY UKRYTE W ZIEMI Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne" właśnie została udostępniona zwiedzającym.
Oprócz skarbów z Boguszowa zachwyca sama historia odkrycia tych skarbów.
W lutym 2016 roku 1385 srebrnych groszy praskich wraz z glinianymi naczyniami średniowiecznymi zostały znalezione przez anonimowego mieszkańca na trasie Sobięcin - Boguszów-Gorce. Przekazał on znalezisko do wałbrzyskiego ratusza. Dzisiaj, po siedmiu latach otwieramy wystawę, której jest ono częścią. Będzie ona już na stałe prezentowana na terenie Starej Kopalni - opowiada Marta Wróbel, zastępca dyrektora Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu cytowana Gazetę Wrocławską.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Złota moneta odkryta na polu w Anglii. Historyczny skarb sprzedany za fortunę
"Zarówno wielkość, jak i wartość skarbu sprawia że to wyjątkowe przedsięwzięcie na skalę Polski. Dziś skarb ma ogromną wartość – wręcz bezcenną dla archeologów, ale również nominalnie już w średniowieczu tak duża ilość monet miała sporą wartość - dodają eksperci.
Tożsamość darczyńcy, który odnalazł skarb pozostaje nieznana. Wiadomo jedynie jak podaje Gazeta Wrocławska, że znalazcą skarbu jest pan Sylwester. Mężczyzna chce jednak zachować anonimowość.