Terapeutyczne działanie nawłoci
Od 2012 roku na terenie UE zakazana jest sprzedaż oraz sadzenie gatunków inwazyjnych - takich jak właśnie nawłoć. Mimo to wielu pszczelarzy decyduje się na pozyskiwanie miodu z rośliny ze względu na jej właściwości.
Zobacz także: "Może działać jak trucizna". Wystarczy jeden błąd
Nawłoć pospolita nie tylko pięknie wygląda (ma złote kwiaty), ale przede wszystkim przynosi ulgę w wielu dolegliwościach. Znana jest z działania przeciwzapalnego, diuretycznego i napotnego. Przyspiesza gojenie się ran, chroni układ sercowo-naczyniowy i jest stosowana w kosmetyce naturalnej do pielęgnacji skóry z problemami.
Miód nawłociowy: charakterystyka
Późnym latem pszczelarze zbierają nektar z kwiatów nawłoci, tworząc rzadki, ale wyjątkowy miód nawłociowy, który w płynnej postaci zachwyca swoją barwą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W składzie miodu znajdziemy cenne flawonoidy - rutynę i kwercetynę - które mają zbawienny wpływ na krążenie, a w szczególności na naczynia krwionośne nerek i kończyn dolnych. To jednak nie koniec – miód ten jest źródłem olejków eterycznych, garbników i innych składników, które wspierają nasze zdrowie.
Miód nawłociowy jest naturalnym remedium na wiele schorzeń. Skutecznie wspiera organizm w walce z infekcjami dróg moczowych, ułatwia funkcjonowanie nerek, wspiera serce, jest polecany w profilaktyce zakrzepów oraz jako naturalny środek obniżający ciśnienie. Jego antybakteryjne i przeciwzapalne działanie sprawiają, że jest idealnym dodatkiem do diety w chłodniejsze miesiące.
Wskazówki dotyczące przechowywania miodu nawłociowego
By zachować pełnię zdrowotnych właściwości miodu nawłociowego, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Zobacz także: Nie kupuj tego miodu. Pszczelarze ostrzegają
- Przechowywać go w chłodnym, zacienionym miejscu, w temperaturze, która nie przekracza 20°C. To odróżnia go od innych miodów.
- Używać do tego szklanych słoików lub porcelanowych pojemników.
- Do nakładania używać drewnianych łyżek.
Miodu z nawłoci nie powinny spożywać osoby uczulone ani dzieci poniżej 1. roku życia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.