Lek na sen
Coraz więcej osób zaczyna sobie zdawać sprawę, jak ogromną moc posiada sen. Śmiało można powiedzieć, że sen to lekarstwo na wiele doskwierających nam problemów. Jest potrzebny dla naszego zdrowia fizycznego, psychicznego oraz emocjonalnego.
Wiele badań potwierdziło, że osoby, które dbają o regularny sen są zdrowsze, szczęśliwsze i lepiej radzą sobie w życiu.
W trosce o dobry sen powinno się zadbać przede wszystkim o higienę snu. Jest to szereg zaleceń mających wpływ na jakość snu.
Czytaj więcej: Ulga na dziecko - czym jest i komu przysługuje?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mowa tu na przykład o czynnościach wzmacniających mechanizmy regulujące sen, opisane przez Aleksandra Borbély’ego, profesora będącego prezydentem Europejskiego Towarzystwa Badań nad Snem, który jest jednocześnie jednym z czołowych badaczy w tej dziedzinie w skali światowej.
Co na sen? Najważniejsze zasady higieny snu
Odpowiednia dawka aktywności fizycznej, krótki czas spędzany w łóżku i brak drzemek w ciągu dnia to elementy, które przyczyniają się do wzmacniania biologicznej potrzeby snu.
Równie ważne jest budzenie się codziennie rano o tej samej porze, prowadzenie regularnego trybu życia oraz przebywanie w silnie oświetlonych pomieszczeniach wieczorem oraz ciemnych w ciągu dnia.
Te czynniki umacniają rytm okołodobowy, odpowiedzialny za to, że odczuwamy potrzebę snu we właściwym czasie czyli nocą, a nie w dzień.
Czytaj także: Delegacja - co to jest i czy pracownik może jej odmówić?
Wśród pozostałych zasad wpływających na higienę snu wymienia się:
- unikanie zasypiania na siłę,
- usunięcie zegarka z sypialni, tak by nie leżał w zasięgu wzroku,
- rezygnacja z kofeiny po godzinie 16:00,
- unikanie nikotyny i napojów alkoholowych,
- stronienie od oglądania telewizji przed snem,
- zjedzenie kolacji o odpowiedniej porze - najlepiej na 3 godziny przed snem zjeść ostatni posiłek,
- unikanie intensywnych ćwiczeń przed snem.
Jakie są sposoby na sen?
Wśród sposobów na sen eksperci polecają jeszcze kilka innych. Zamiast oglądania telewizji przed snem bardzo dobrym nawykiem jest czytanie książki. Takie zajęcia relaksuje, odpręża i doskonale wycisza organizm. Usypiająco działa także ciepła kąpiel w wannie.
Słuchanie niezbyt głośnej, spokojnej muzyki również działa wyciszająco. Mogą to być utwory ulubionych wykonawców, albo specjalnie przygotowane sety muzyczne dla osób, które mają trudności z zasypianiem. Warto zapoznać się też z repertuarem muzyki relaksacyjnej.
Bardzo dobrze na sen działają wszelkiego rodzaju medytacje oraz specjalnie opracowane ćwiczenia relaksacyjne, zarówno fizyczne, jak i oddechowe.
Czytaj również: Jak oszczędzać pieniądze?
Inną dobrą metodą jest przewietrzenie sypialni przed snem, a także pościeli w łóżku. Wietrzenie zalecane jest nawet zimą, kiedy temperatury są bliskie zera.
W pokoju, w którym się śpi, powinna być odpowiednia temperatura powietrza - najlepiej około 19 - 22 stopni Celsjusza. W pomieszczeniach, w których jest zbyt gorąco, trudno zasnąć, sen nie jest tak regenerujący.
Co jest dobre na sen? Domowe sposoby
Poza wszelkimi wymienionymi sposobami warto wspomnieć o istotnym działaniu niektórych ziół. Napary przygotowane na bazie poszczególnych ziół doskonale radzą sobie z bezsennością.
Bardzo dobrze na zaśnięcie działa picie melisy, lawendy i rumianku. Polecany jest również kozłek lekarski. Wszystkie te zioła są całkowicie bezpieczne do stosowania i mają wszystkie właściwości uspokajające, zapewniają odprężenie po stresującym dniu.
Dla osób, które nie lubią ziół, polecany jest inny wyciszający napój - ciepłe mleko z dodatkiem miodu.
Czytaj też: PayPal - co to jest i jak założyć konto?
Leki na sen
Jeśli domowe sposoby nie przynoszą ulgi i wciąż pojawiają się problemy z zaśnięciem lub niespokojnym snem, można oczywiście rozważyć stosowanie odpowiednich preparatów. Większość z nich jest oparta o wyżej wymieniona zioła, ale oczywiście mają o wiele bardziej rozwinięty skład. Mowa tu oczywiście o lekach bez recepty.
Najbardziej popularną tabletką wśród tych dostępnych bez recepty jest Melatonina. Melatonina to naturalnie wydzielany w nocy hormon, odpowiedzialny za szybkie zaśnięcie i dobry, nieprzerywany sen. Jego produkcję zatrzymuje światło, co wpływa na to, że organizm nie śpi w ciągu dnia, a jedynie w nocy. Brak melatoniny powoduje zaburzenia snu.
Inną tabletką polecaną na sen jest Doksylamina, przyczyniająca się zazwyczaj do przyspieszenia zasypiania oraz Waleriana. Ekstrakt pochodzący z korzenia waleriany jest wyjątkowo skuteczny na sen.
Poza lekami bez recepty jest wiele innych preparatów, które można zakupić na receptę.
Czytaj więcej: Work-life balance - co to jest?