Eksperci żywieniowi uważają, że mleko jest ważnym elementem naszej codziennej diety, gdyż znajdziemy w nim pełnowartościowe białko, witaminy z grupy B oraz wysoko przyswajalny wapń. Mleko to także cenne źródło sprężonego kwasu linolowego CLA, który odpowiada za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych i chroni przed rozwojem cukrzycy czy chorób zwyrodnieniowych. W mleku znajdują się również karotenoidy oraz witamin D. Co ciekawe, wśród wszystkich dostępnych na rynku produktów zwierzęcych tylko mleko działa alkalizująco na organizm.
Należy jednak pamiętać, że wartości odżywcze, które wspierają nasze zdrowie, dotyczą wyłącznie mleka bez dodatków konserwantów, barwników, chemicznych dodatków. Wyroby mlekopodobne, gdzie tłuszcz mleczny został zastąpiony tłuszczem roślinnym, nie będą mieć takich właściwości.
Wiele osób zastanawia się też czy mleko UHT będzie lepsze od pasteryzowanego. Tu dietetycy nie mają wątpliwości – mleko UHT ma więcej witamin i wpływa pozytywnie na rozwój bakterii probiotycznych w naszym układzie pokarmowym.
A co z mlekiem roślinnym? Napoje na bazie ryżu, orzechów czy zbóż, chociaż mogą zastąpić mleko krowie pod względem kulinarnym, to znacząco różnią się od niego pod względem właściwości zdrowotnych.
Znajdziemy w nich niewielkie ilości białka, tłuszczu, ale sporo węglowodanów. Napoje roślinne nie zawierają też witaminy B12 czy witaminy D, a eksperci ostrzegają, że długotrwałe i regularne spożywanie tego typu napojów może prowadzić do niebezpiecznych niedoborów w organizmie.
Niestety nie każdy może sięgać po mleko krowie czy kozie. Nie powinno być podawane dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia. Nabiał muszą też wykluczyć z codziennego jadłospisu osoby z nietolerancją laktozy i uczulonych na białka mleka.