Niedobór białka sprawia, że cierpi cały nasz organizm. Deficyt tego bezcennego składnika osłabia naszą odporność na infekcje bakteryjne i wirusowe, obniża koncentrację, powoduje apatię, rozdrażnienie, złe samopoczucie i przewlekłe zmęczenie.
O nieodpowiednim stężeniu białka mogą świadczyć m.in. problemy skórne (przesuszenie lub nadmierne przetłuszczanie się skóry), wypadające i łamiące się włosy, łamliwe paznokcie, bóle stawów, próchnica zębów, łamliwość kości, zaburzenia wzrostu u dzieci, zanik mięśni i problemy z wątrobą.
Żeby dostarczyć odpowiednią ilość białka do organizmu, należy uzupełnić codzienny jadłospis o niektóre produkty spożywcze.
Białko możemy podzielić na roślinne i zwierzęce. Sięgając po różne rodzaje białka, ułatwimy naszemu organizmowi przyswajanie poszczególnych witamin, minerałów i składników odżywczych.
Białko zwierzęce znajdziemy w takich produktach, jak jajka, mleko, przetwory mleczne, mięso indyka, schab bez kości, pierś z kurczaka, łosoś wędzony, wątróbka wieprzowa, halibut, szprot, ser cheddar, ser gouda, homar i krewetki koktajlowe.
Najbogatszym źródłem białka roślinnego są: owoce, warzywa, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona zbóż. Białko pochodzące z produktów roślinnych jest bardzo istotne w diecie osób, które na co dzień nie spożywają mięsa (wegetarianie i weganie). Białko roślinne ma mniej tłuszczu niż białko zwierzęce, zawiera jednak większe ilości błonnika pokarmowego i składników mineralnych.