Na początku października Centralna Komisja Wojskowa Korei Północnej wydała "Zarządzenie 61351", nakazujące Ministerstwu Obrony oraz innym kluczowym agencjom natychmiastowe wdrożenie planów rozbudowy produkcji zbrojeniowej i eksportu. Jak donosi anonimowe źródło portalu Daily NK, szczególne zadania przydzielono Departamentowi Przemysłu Obronnego i Drugiej Komisji Ekonomicznej.
Czytaj więcej: Putin kierowcą Kim Dzong Una. Nagranie trafiło do sieci
Już 2 października Ministerstwo Obrony rozpoczęło proces mobilizacji zasobów, by jak najszybciej spełnić oczekiwania Rosji, szczególnie w zakresie dostaw amunicji. Aby usprawnić procesy, Departament Przemysłu Obronnego stworzył zespół zadaniowy, złożony z członków Drugiej Komisji Ekonomicznej oraz specjalistów z różnych departamentów Generalnego Urzędu Sprzętu.
W międzyczasie Druga Komisja Ekonomiczna odpowiada za szeroko zakrojone działania monitorujące, które mają na celu nadzorowanie pracy przedsiębiorstw zbrojeniowych, sprawdzanie jakości uzbrojenia oraz pilnowanie harmonogramów produkcyjnych. Co więcej, Ministerstwo Obrony zezwoliło na eksport starszej amunicji, która zbliża się do końca terminu ważności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aby zwiększyć efektywność i tempo produkcji, wprowadzono system nagród za wyniki, mający zachęcać pracowników branży obronnej do intensywniejszej pracy. Władze Korei Północnej widzą w tej sytuacji nie tylko okazję do zwiększenia eksportu, ale i strategiczną szansę na rozwinięcie nowoczesnych technologii wojskowych, co ma wzmocnić autonomię przemysłu obronnego.
Czytaj więcej: Korea Północna chce podbić rosyjski rynek. Mydłem i dżinsami
Dzięki współpracy z Rosją Korea Północna planuje podnieść poziom lokalizacji technologii wojskowych, co ma z czasem zwiększyć jej niezależność militarną.
Jak dodało źródło Daily NK, dla Pjongjangu to coś więcej niż zwykłe zwiększenie produkcji broni. Korea Północna postrzega ten kryzys jako istotny moment do umocnienia swojego przemysłu obronnego, a także jako okazję do zdobycia dodatkowych funduszy z zewnątrz, niezbędnych do dalszego rozwoju.
Czytaj więcej: Putin przywiózł je do Korei. Dyktator będzie zadowolony?
Władimir Putin i Kim Dzong Un spotkali się w Korei Północnej w czerwcu tego roku. Spotkanie, według nieoficjalnych informacji, miało być pretekstem do zacieśnienia militarnej współpracy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.