Kurka, czyli pieprznik jadalny to grzyb, który cieszy się uznaniem i powodzeniem wśród grzybiarzy. Doceniają oni wyjątkowy smak, jaki charakteryzuje pieprznika. Mniej doświadczeni miłośnicy leśnych spacerów mogą pomylić kurkę z innym grzybem - lisówką pomarańczową. Jak zatem tych grzybów nie pomylić?
Cenna wskazówka dla wielu osób pojawiła się na Facebookowym profilu "Borem Lasem Wodą Bagnem". Pieprznik jadalny wyróżnia się intensywnie żółtym kolorem, w którym jest zarówno kapelusz, jak i trzon grzyba. U młodych okazów kapelusz ma lekko wypukły kształt, z podwiniętym brzegiem, natomiast u starszych jest on lejkowaty. Co najważniejsze, kurkę możemy spotkać od późnej wiosny do późnej jesieni.
Lisówka pomarańczowa (Hygrophoropsis aurantiaca) z kolei powszechnie uważana jest za grzyb niejadalny, którego zdecydowanie powinniśmy unikać.
Występuje w takich samych typach lasów jak kurka, więc o pomyłkę nietrudno. Jest jednak kilka szczegółów, które różnią kurkę, od kurki jadowitej jak lokalnie określana jest lisówka - czytamy na Facebooku.
Pieprznik jadalny czy Lisówka pomarańczowa? Można je odróżnić
Lisówkę od kurki odróżniają między innymi blaszki, które u lisówki są znacznie cieńsze i delikatniejsze, za to gęściej ułożone.
Lisówki mają też ciemniejszy, bardziej pomarańczowy kolor. Ponadto lisówki zwykle pojawiają się dopiero od września, znacznie później niż kurki.
Czytaj także: Dramat w Grudziądzu. 42-letnia fryzjerka skazana
Podczas grzybobrania należy kierować się podstawową zasadą - grzybów nieznanych nie zbieramy. Jednakże w przypadku wątpliwości, co do identyfikacji grzybów, można udać się do najbliższej wojewódzkiej lub powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której profesjonalnej oceny dokonują klasyfikatorzy grzybów oraz grzyboznawcy - wyjaśniał Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.