Dziś Czerwona Planeta jest lodowatą, suchą pustynią, ale dawno temu planeta była pokryta wodą. Część tej wody nadal istnieje pod powierzchnią.
Dostępność wody na Marsie ma kluczowe znaczenie w kontekście eksploracji planety przez człowieka.
Nowoczesne badania dają nadzieję na podróże kosmiczne na Marsa
Najnowsze badania Nature Astronomy łączą różne zbiory danych, które zostały ponownie przetworzone przy użyciu nowych technik obliczeniowych. Dzięki temu powstała mapa, pokazująca rozległe złoża lodu sięgające nawet 30 stopni szerokości geograficznej.
Lód jest surowcem krytycznym, który ma wiele zastosowań, takich jak wytwarzanie wody do spożycia przez ludzi, uprawa roślin na potrzeby żywności oraz wytwarzanie paliwa metanowego i powietrza do oddychania - powiedział w oświadczeniu naczelny autor, dr Gareth Morgan z Planetary Science Institute
Najważniejsze jednak jest wytworzenie z lodu paliwa na podróż powrotną do domu na Ziemię, ponieważ pobranie całego paliwa potrzebnego na podróż w obie strony jest w zasadzie niewykonalne.
Zapewniamy półkulistą perspektywę rozkładu lodu, aby wspierać wstępne badania miejsca lądowania i umożliwić społeczności zbadanie zakresu marsjańskich terenów, na których występuje lód- powiedział dr Morgan
Dodaje również, że zdefiniowanie wymagań dotyczących miejsca wykracza poza zakres projektu. Stąd też wszystkie plany misji ludzi na Marsa są wciąż na etapie koncepcyjnym.