aktualizacja 

Susze, upały i burze. Ekstremalna pogoda na południu Europy

3

Latem w wielu europejskich państwach panowały wyjątkowo wysokie temperatury. W Hiszpanii sierpień zapisał się jako najgorętszy miesiąc w historii pomiarów. Grecja natomiast borykała się z długotrwałą suszą, która zmniejszyła zapasy wody w wielu regionach. Tymczasem w Chorwacji mieszkańcy musieli stawić czoła niebezpiecznym burzom oraz suszy.

Susze, upały i burze. Ekstremalna pogoda na południu Europy
Upały, susze i intensywne burze nawiedzają południowe kraje Europy (Pixabay)

W poniedziałek w Chorwacji ogłoszono stan klęski żywiołowej w dwóch regionach kraju. W żupanii kopriwnicko-kriżewczyńskiej stan ten został wprowadzony z powodu suszy, natomiast w żupanii bielowarsko-bilogorskiej przyczyną były silne burze. Chorwacka służba hydrometeorologiczna wcześniej informowała, że przez pierwsze osiem miesięcy tego roku temperatury w całym kraju były wyższe od średnich dla tego okresu.

Jak donosi Interia, prognozy sugerują, że w nadchodzących dniach upały w regionie Adriatyku w końcu ustąpią. Eksperci przewidują, że fala upałów może zakończyć się w połowie tygodnia, ale jednocześnie od czwartku należy spodziewać się częstszych burz i intensywnych opadów deszczu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyrzucił telewizor z czwartego piętra. Na dole był wózek z dzieckiem

Rekordowe upały w Hiszpanii

Ustępujące powoli upały szczególnie dotknęły Hiszpanię. Tam sierpień okazał się najgorętszym miesiącem w historii pomiarów prowadzonych na terenie Hiszpanii. Jak informuje Interia, średnia temperatura osiągnęła aż 25 stopni Celsjusza, co ustanowiło nowy rekord dla kontynentalnej części kraju.

Hiszpańscy meteorolodzy prognozują, że cały 2024 rok ma duże szanse stać się najcieplejszym rokiem w historii kraju, dorównując rekordowemu rokowi 2022. Jeśli te prognozy się potwierdzą, będzie to kolejny dowód na nasilenie się ekstremalnych zjawisk pogodowych w Europie.

Brak wody w Grecji

Grecja od wielu tygodni zmaga się z wyjątkowo silnymi upałami, które nie tylko zwiększają ryzyko rozległych pożarów, ale także prowadzą do poważnych problemów z zaopatrzeniem w wodę. Susza, która postępuje, szczególnie dotkliwie dotyka region Attyki, gdzie sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna.

Ponadto po raz pierwszy od 30 lat spod wody wyłoniła się wioska Kallio. Miejscowość ta została zalana w latach 70. XX wieku, po tym jak około 200 km na zachód od stolicy kraju wzniesiono zaporę Mornos. Jak informuje Interia, powstały w ten sposób sztuczny zbiornik zaopatruje w wodę pitną między innymi Ateny. W ostatnich miesiącach poziom wody w zbiornikach na tym obszarze spadł o około 30 proc., co skłoniło władze Grecji do apelu o oszczędzanie wody.

Jak informuje serwis interia.pl, w poniedziałek premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis, podczas wizyty w Tessalii podkreślił konieczność usprawnienia zarządzania zasobami wodnymi w kraju. Zwrócił uwagę, że czerwiec i lipiec były rekordowo gorące, co pogłębiło suszę w wielu regionach Grecji.

Autor: MAWI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić